Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Co zabrać na wycieczkę rowerową w góry?

Co zabrać na wycieczkę rowerową w góry?

Jeśli jesteś miłośnikiem wycieczek rowerowych z pewnością niejedną wyprawę już masz za sobą. Jazda po prostym i gładkim terenie może i jest łatwa i przyjemna, ale bardziej wymagający teren przynosi więcej emocji i ekscytacji. Odkrywać nieznane ścieżki, obserwować wciąż zmieniający się krajobraz, za każdym zakrętem spodziewać się czegoś nowego. Jeśli się z tym zgadzasz, może myślałeś o wybraniu się na wycieczkę rowerową w góry? To świetna przygoda i trening posiadanych umiejętności w jednym. Pamiętaj tylko, że musisz się odpowiednio przygotować. Co należy ze sobą zabrać?

Ubiór


Zabranie zbyt dużej ilości rzeczy może nam popsuć przyjemność z jazdy. Z drugiej strony brak czegoś istotnego również może zepsuć wycieczkę. Wybierając się nawet w niskie góry warto pamiętać, że w takich rejonach pogoda lubi szybko się zmieniać. Dobrze więc mieć zarówno coś cieńszego, jak i cieplejszego. No i nie można zapominać o kurtce, która może ochronić przed wiatrem oraz deszczem. Przecież nikt z góry nie przewidzi nagłego załamania pogody. Oczywiście nie należy wyruszać na szlak bez kasku - w tak nieprzewidywalnym terenie wszystko może się zdarzyć.

Narzędzia


Czy może być cokolwiek bardziej irytującego niż przebita dętka w połowie podróży? No właśnie. Lepiej tego uniknąć i zawczasu zaopatrzyć się w podstawowy zestaw narzędzi. Wtedy żadna awaria nie będzie ci straszna! Z większością problemów poradzisz sobie bez problemu przy pomocy niewielkiej pompki, zestawu podstawowych kluczy oraz skuwacza do łańcucha. Zapasowej dętki może nie warto brać, żeby oszczędzić miejsce i wagę bagażu - zamiast niej doskonale sprawdzi się kilka samoprzylepnych łatek. Możesz zabrać ze sobą również kawałek druta i sznurka - w awaryjnej sytuacji mogą mieć mnóstwo zastosowań.

Gdzie ja jestem?


Nawet jeśli nie planujesz ściśle trasy przejazdu, dobrze znać chociaż ogólny zarys trasy. W górach możesz napotkać na różne utrudnienia - warto więc mieć chociaż ogólne pojęcie na temat rzeźby terenu. Nie zapomnij wziąć ze sobą mapy - w formie papierowej lub elektronicznej. Chociaż papierowa mapa może wydawać się staromodna, to pamiętaj, że na pewno nie straci zasięgu ani sygnału GPS, nie zepsuje się podczas upadku, ani nie potrzebuje baterii. Wbrew pozorom możesz nie spotkać szybko osoby, która wskaże ci prawidłowy kierunek jazdy. Górzysty teren może łatwo zmylić. Oczywiście telefon musi mieć całkowicie naładowaną baterię przed wyjazdem. Nawet jeśli nie zamierzasz z niego korzystać do nawigacji, może się przydać jeśli w razie wypadku będziesz musiał wezwać pomoc (pamiętaj - miej zapisany numer GOPR: 601 100 300).

Środki pierwszej pomocy


Podczas większości upadków raczej nie będziesz musiał wzywać pomocy, jednak parę drobiazgów może się wtedy bardzo przydać. Zresztą komu nigdy na rowerze nie zdarzyło się jakieś skaleczenie, otarcia lub stłuczenia? Po co psuć sobie przyjemność z jazdy przez takie drobiazgi. Lepiej przeznaczyć odrobinę miejsca na parę plastrów, bandaż, opaskę uciskową, wodę utlenioną, koc termiczny i zamrażacz. Nie zaszkodzi również wziąć ze dwie, trzy tabletki środków przeciwbólowych. Nawet najtańszy środek poradzi sobie z uporczywym bólem miejscowym albo pomoże poradzić sobie z ewentualną gorączką (o to bardzo łatwo w górach - wystarczy, że złapie cię porządna ulewa daleko na szlaku). Przed wyjazdem na wszelki wypadek poinformuj też kogoś o rejonie, w którym zamierzasz się poruszać.

Jeszcze kilka praktycznych drobiazgów


Pokonując wzgórza i doliny z pewnością zgłodniejesz. Weź więc ze sobą coś do jedzenia i picia. Dodatkowe kalorie zawsze się przydadzą. Lepiej coś sobie przygotować przed wyjazdem, bo możesz po drodze żadnego sklepu nie znaleźć. W razie co miej jednak ze sobą odrobinę pieniędzy. Warto mieć również podstawowe dokumenty. Ponadto możesz spakować małą latarkę np. czołówkę. Nawet jeśli nie zamierzasz wracać po ciemku, to może będziesz chciał po drodze zwiedzić jakąś jaskinię? Przydać się może też mały scyzoryk, zapałki oraz mały, cienki ręcznik. No i papier toaletowy (no bo nigdy nie wiadomo...).

Organizując wycieczkę rowerową w góry oczywiście sam najlepiej wiesz na jaką trasę się wybierasz. Przeanalizuj długość trasy, stopień jej trudności oraz to, co może spotkać cię w trasie. Jeśli to zrobisz, z pewnością będziesz wiedział co najlepiej przyda się w trasie. Ekwipunek musisz dostosować do siebie, jednak lepiej nie przeceniać swoich możliwości. Parę dodatkowych rzeczy nigdy nie zaszkodzi, a może sprawić, że wycieczka w góry odbędzie się bez żadnych przykrych niespodzianek.

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com