Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Czworonogi w górach, czyli co musisz wiedzieć.

Czworonogi w górach, czyli co musisz wiedzieć.

Uwielbiacie górskie wycieczki, ale przykro Wam, że Wasz psiak zostaje w domu? Zabierzcie go ze sobą!

Czworonogi w górach to rzadkość, ale nie coś niemożliwego. Możecie podróżować ze swoim przyjacielem i razem zdobywać górskie szczyty. Musicie jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, które trzeba bezwzględnie przestrzegać, a także o odpowiednim przygotowaniu wycieczki z psiakiem.

GDZIE WOLNO, A GDZIE NIE?


Kiedy zdecydujecie się zabrać psa w góry, musicie wiedzieć, że nie we wszystkich miejscach czworonogi są mile widziane. Ponieważ większość gór znajduje się na terenie Parków Narodowych należy wybrać te, na szlaki których Wasz pies może wkroczyć.

Zakaz obowiązuje na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r., art. 15.1., podpunkt 16, który brzmi tak:

„W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się: wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas;”

Bezwzględnie, NIE WOLNO wprowadzać psów do Rezerwatów Przyrody. Jest to stanowczo zakazane i wiąże się z karami pieniężnymi za złamanie tego zakazu.

Jeśli chodzi o Parki Narodowe, niektóre z nich (np. Bieszczadzki PN) zakazują kompletnie wprowadzania psów. Czworonogi mile widziane są m.in. w Karkonoskim PN czy PN Gór Stołowych, w kilku innych obowiązuje częściowy zakaz, który pozwala na wędrowanie z psami na wyznaczonych szlakach, gdzie pies musi być na smyczy i w kagańcu.

Tutaj znajdziecie pełen wykaz Parków Narodowych dla aktywnych z psami.

CO NALEŻY ZROBIĆ PRZED WYCIECZKĄ Z CZWORONOGIEM?


Warto wybrać się do weterynarza i skonsultować z nim pomysł wyjazdu w góry z czworonogiem. Wyprawa w góry, nawet te dla człowieka mało wymagające, dla psa jest prawdziwym wyzwaniem. Należy więc dokładnie sprawdzić i skonsultować to czy Wasz przyjaciel nadaje się na taki trip.

Kiedy weterynarz nie będzie miał przeciwskazań, czas przygotować siebie i psa do wyprawy. Przenigdy nie idźcie z psem "w ciemno" z nadzieją, że skoro psiak biega cały dzień po ogródku, wyprawa w góry to będzie dla niego pikuś. Minimum kilkanaście dni przed wyprawą (a najlepiej kilka tygodni) wydłużać spacerowe trasy stopniowo do kilkunastu kilometrów i więcej. Możecie zacząć biegać z psem lub jeździć na rowerze, pamiętajcie jednak by przygotowywać psiego podróżnika stopniowo i z głową.

GDZIE SPAĆ?


Przenigdy nie idźcie na wyprawę w ciemno. Wycieczka z psem, zwłaszcza w góry, musi być zaplanowana od A do Z na wszelkie ewentualności i wydarzenia. Znalezienie noclegu czasami może graniczyć z cudem, ale w obecnych czasach, akceptowanie zwierzaków przez schroniska i noclegownie jest coraz częstszym zjawiskiem.

CO ZE SOBĄ ZABRAĆ?


Jeżeli już uda Wam się znaleźć odpowiedni nocleg dla siebie i futrzastego pamiętajcie żeby zabrać ręczniki a także szczotkę, żeby przed snem psiaka "oporządzić". Warto mieć ze sobą ulubioną zabawkę, a także legowisko (chociażby kocyk, który może imitować psie łoże) na którym będzie spał. Przydatna może być także apteczka.

Pamiętajcie żeby na całą wyprawę zapakować odpowiednie porcje jedzenia dla psa, uzbroić go w identyfikator i psi sprzęt w postaci szelek (są najwygodniejsze), długiej smyczy, która zapewni swobodę zarówno Wam jak i podekscytowanemu czworonogowi.

Zaopatrzcie się także w pas maszera, który da Wam swobodę bez obaw że przy łapaniu równowagi czy studiowaniu mapy będziemy ciągnąć psa. Możecie przywiązać pas do siebie, ale także np. do plecaka. Bardzo praktyczna jest miska turystyczna, która jest mega lekka, składana i wodoodporna. Dzięki niej w każdej chwili i każdym miejscu będziecie mogli napoić lub nakarmić swojego czworonożnego przyjaciela.

GDZIE TA WYPRAWA?


Wyjście w góry z czworonogiem to naprawdę WYPRAWA. Musicie przygotować zarówno siebie jak i kompana by Wasza podróż była bezpieczna, przyjemna i ciekawa. Najlepiej podróżujcie własnym samochodem - pociągi i inne środki miejskiej komunikacji nie zawsze będą przychylnym okiem patrzeć na Waszego zwierzaka, ale po prostu mogą się nie zgodzić na podróżowanie z nim. W aucie, które pies zna czuje się bezpieczniej i pewniej - zwłaszcza jeśli to jego pierwsza taka wycieczka.

Warto wyjść w góry wcześniej niż pozostali, dzięki temu szlak będzie mniej zaludniony, a psiak spokojniejszy. To co ważne to unikanie wycieczek w pełnym słońcu - są one ciężkie dla ludzi, a co dopiero dla futrzastych - jeśli południe spotka Was na trasie, byłoby dobrze gdybyście mogli największe słońce przeczekać w lesie robiąc sobie krótką przerwę.

Trasę dobierajcie nie pod swoje możliwości, ale możliwości Waszego psa i nie mówimy tu tylko o jego kondycji. Jeśli znacie góry wiecie, że trasy różnią się również nawierzchnią - dla psich poduszek skalisty, kamienisty teren nie będzie przyjemny ani bezpieczny, nagrzany asfalt również nie jest dobrym wyborem - pamiętajmy że czworonogi nie mogą założyć specjalistycznych butów z amortyzacją.

Pamiętajcie, że nie wolno spuszczać psa ze smyczy - nieważne czy na horyzoncie nie ma żywej duszy - musi być na smyczy (możliwie długiej, żeby czuł się swobodnie). Obserwujcie też Waszego czworonoga - nie szczędźcie mu wody i opieki - być może trasa okaże się dla niego zbyt wymagająca - niech idzie w swoim tempie, tak by podróż była dla niego frajdą. Nie każdy psiak musi być pasjonatem gór tak jak jego właściciel. :)


Wpis na podstawie: http://zamerdani.pl/jak-przygotowac-psa-w-gory

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com