Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Doliny w Tatrach, które musisz zobaczyć

Doliny w Tatrach, które musisz zobaczyć

Każdy koneser pięknych krajobrazów powinien na swoim koncie zaliczyć nasze rodzime Tatry. Niezwykle piękne widoki, których można tam doświadczyć są bez wątpienia jedną z najcenniejszych wizytówek turystycznych Polski. Cudowne doliny w tatrach oraz ich panoramy zapierają dech w piersiach, a szeroko rozwinięta flora i fauna stanowią często szeroki obiekt zainteresowania dzięki swojej unikatowości i różnorodności.

Bez względu na stopień zainteresowania, górskimi wycieczkami, dobrym wyborem będzie wycieczka po tatrzańskich dolinach. Te zawsze malownicze szlaki, w zależności od potrzeby pozwalają się wyciszyć, nacieszyć przyrodą, a także mogą stać się dobrym początkiem trasy, dla poszukiwaczy większych wrażeń i emocji, prowadzącej na wyższe partie górskie i ich szczyty.

Jakie doliny w Tatrach warto więc zobaczyć? Wspomnijmy o paru, z pośród szerokiego gremium, dolinach szczególnie godnych polecenia.

Dolina Kościeliska


Myślimy, że nazwa ta nie jest obca, nawet największemu laikowi górskiego krajobrazu Tatr - wspominaliśmy o niej m.in. w tekście "6 Miejsc w Tatrach, które musisz zobaczyć przed 30-stką". Położona w Tatrach Zachodnich, znajduję się stosunkowo blisko Zakopanego, dzięki czemu stanowi często obiekt największego zainteresowania przez turystów. Jednak jej bliskie położenie to nie jedyny autu. Na jej szlaku znajduje się wiele jaskiń, udostępnionych turystom, są to: jaskinia mroźna, Smoczna, Mylna czy też Raptawicka. Doświadczymy na niej też ciekawe miejsca widokowe takie jak Stoły.

Prowadzi też od niej wiele, równie wartych zainteresowania, odgałęzień, z których najpopularniejsze to: Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa czy Dolina Pyszniańska. Cudownym atutem tej doliny jest też płynący wzdłuż niej Potok Kościeliski. Tworzy on niezwykle malowniczy i wyciszający krajobraz sprzyjający spokojnym wędrówką. Nie ma co dużo pisać, ta druga co do wielkości dolina w polskich Tatrach ma wiele do zaoferowania w zasadzie każdemu turyście.
Booking.com
Booking.com

Dolina Chochołowska


Ta dolina może poszczycić się wielkością, w polskiej części Tatr jest największa. Wycieczka po niej pozwala zobaczyć i wyobrazić sobie ''życie'' lata wstecz. Ponieważ dolina ta służyła chłopom do wypasu owiec, na jej szlakach znajdziemy wiele starych bacówek. Dzisiaj służą one głównie celom rekreacyjnym i turystycznym, możemy w nich spróbować przepysznych pasterskich wyrobów.

Jednym z niej najbardziej znanych cech szczególnych są krokusy. Wiosną dolina ta staje się niemalże fioletowa, przez co, w tym okresie przeżywa prawdziwe oblężenie. Nic dziwnego - widok jest pozwalający. Długie i bezpieczne szlaki, cudowne widoki, dominujące lasy świerkowe, liczne polany, lśniące potoki, możliwość skorzystania z rowerów tworzy z niej dolinę prawdziwie atrakcyjną dla dużych i małych spacerowiczów, o każdej porze roku.

Dolina Pięciu Stawów Polskich


W tym opisie nie może zabraknąć paru szczerych słów o tym wyjątkowym wysokogórskim miejscu. Każdy, kto miał okazję ją zobaczyć przyzna, że jest ona jedną z bardziej malowniczych i urokliwych dolin. Na przecinających ją szlakach turystycznych zobaczyć można pięć polodowcowych stawów, a także największy w Tatrach wodospad Siklawa. Cudowny klimat i piękną panoramę tworzą w niej granitowe szczyty Tatr Wysokich. Dodatkowo krajobraz zdobi bardzo bogata flora, wiele występujących na niej gatunków roślin jest niezwykle rzadka. Ponadto rejon, w którym jest ona osadzona jest miejscem pobytu takich zwierząt, jak: kozicy, rysia, niedźwiedzia czy rysia. Ze względu na swą różnorodność z pewnością zachwyci ona każdego kochającego przyrodę i niezapomniane widoki.

Dolina Gąsienicowa


Ta dolina ma stosunkowo niedługi i dość łatwy szlak - z tego powodu często staje się celem turystów. Co jednak w niej niezwykłe, to to, że pozwala zobaczyć majestatyczny wysokogórski krajobraz. Leży ona na granicy Tatr Zachodnich i Wschodnich. W dolinie Gąsienicowej uraczyć się można widokiem licznych stawów polodowcowych, w tym najbardziej znanym Zielonym Stawem Gąsienicowym. To czyni ten krajobraz bardzo malowniczym i wyjątkowym. Co więcej, dolina ta może się okazać dobrym startem na takie szczyty, jak Kasprowy Wierch czy Zawrat. Różne warianty wycieczki jakie otwiera ten szlak jest powodem, dla którego decyduję się na niego rokrocznie wielu turystów.

Booking.com
Booking.com
Doliny w Tatrach są niezwykle malownicze i zachwycające. Ekspresyjne widoki, widowiskowe szczyty i urokliwe szlaki pozwalają znaleźć każdemu to, czego szuka. Tym, którzy wolą podziwiać góry "z góry" polecamy zapoznać się z naszą listą 5 Najlepszych punktów widokowych w polskich górach! ;)

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com