Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
6 Miejsc w Tatrach, które musisz zobaczyć przed 30-stką

6 Miejsc w Tatrach, które musisz zobaczyć przed 30-stką

Tatry to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, nic więc dziwnego, że w sezonie letnim i zimowym zjeżdżają tutaj tłumy turystów. Jeśli wybieramy się w Tatry, warto wiedzieć, które miejsca należy obowiązkowo odwiedzić, bo zagwarantują nam one niezapomniane widoki i wrażenia.

Morskie Oko


Największe i uznawane za najpiękniejsze jezioro w Tatrach to Morskie Oko, otoczone najwyższymi szczytami po stronie polskiej tych gór. Jego urodę sławili i utrwalali tacy twórcy polscy, jak Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz czy Leon Wyczółkowski. Nad zieloną taflą jeziora o powierzchni 34 ha i głębokości sięgającej 51 metrów górują Rysy, Mięguszowicki Szczyt, strzelisty Mnich opadający nad Morskie Oko pionową, niemal gładką ścianą oraz urwista Kazalnica. Znajduje się tu także schronisko PTTK „Morskie Oko” im. Stanisława Staszica, który jako pierwszy badał dokładnie ten staw. Należy ono do najpopularniejszych miejsc noclegowych w Tatrach.

Giewont


Szczyt będący symbolem Zakopanego i otoczony licznymi legendami, z których najpopularniejsza uznaje tę górę za Śpiącego Rycerza strzegącego bezpieczeństwa Zakopanego i całej Polski. Ma się zbudzić w momencie prawdziwego zagrożenia. Na znajdującym się na wysokości 1894 metrów szczycie Giewontu postawiony został w 1901 roku krzyż, będący obiektem pielgrzymek turystów z całej Polski, ale też sporym zagrożeniem właśnie dla nich. Stal, z której jest zbudowany, ściąga na szczyt Giewontu bowiem często pioruny, a śmiertelne wypadki spowodowane przez wyładowania atmosferyczne zdarzają się tu niemal co roku. Na Giewont można dojść trzema szlakami: Doliną Strążyską, Doliną Kondratową oraz Doliną Małej Łąki o podobnych skalach trudności. Na zdobywających szczyt Giewontu przy dobrej pogodzie czekają przepiękne widoki na Zakopane oraz szczyty Babiej Góry, Gorcow czy Czerwonych Wierchów.
Booking.com
Booking.com

Rusinowa Polana


Położona u podnóża Tatr Wysokich, pod Gęsią Szyją, Rusinowa Polana pozwala podziwiać takie jej szczyty, jak Gerlach, Lodowy Szczyt czy Rysy. To właśnie widoki są warte dojścia tutaj górskimi szlakami. Tytus Chałubiński - jeden z pierwszych badaczy tatrzańskiej przyrody i współtwórca Towarzystwa Tatrzańskiego określił je „widokiem na 100 szczytów i przełęczy”. Szlak prowadzący na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję jest dość łatwy nawet dla mało doświadczonych turystów, którzy po drodze mogą odpocząć w bacówce lub na Wiktorówkach. Warte odwiedzenia jest znajdujące się na Wiktorówkach Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej słynące z uzdrawiającej wody tryskającej z tutejszego źródełka.Kasprowy Wierch


Należący do najczęściej odwiedzanych w Tatrach polskich szczytów, Kasprowy Wierch o wysokości 1987 metrów zawdzięcza swoją popularność wyjątkowej panoramie roztaczającej się przed oczami turystów, którzy zdecydują się to dotrzeć pieszo lub wybierając łatwiejsze wjechanie kolejką linową. Ze znajdującego się w głównej grani Tatr leżącej na granicy polsko-słowackiej Kasprowego Wierchu można bowiem zobaczyć doliny Bystrą i Suchą Wodę Gąsienicową oraz słowacką Dolinę Cichą. To także popularny szlak dla doświadczonych narciarzy szusujących tu Trasą Gąsienicową i Goryczkową zapewniających spektakularne widoki w trakcie zjazdu. Na Kasprowym Wierchu znajduje się najwyżej w Polsce położony budynek Obserwatorium Meteorologicznego.
Booking.com
Booking.com

Dolina Chochołowska


Do Doliny Chochołowskiej najlepiej zawitać wiosną, kiedy pokrywa ją fioletowy dywan kwitnących krokusów, choć równie pięknie prezentuje się jesienią. Na otaczających ją szczytach widać wtedy bowiem wszystkie barwy tęczy: czerwonych borówek, fioletowych wrzosowisk, żółtych pól psianki czy sity skuciny w kolorze rdzawoczerwonym. Lasy świerkowe porastające Dolinę Chochołowską wyglądają szczególnie pięknie w zestawieniu z białymi skałami Mnichów Chochołowskich i Siwiańskich Turni. Ta najdłuższa i największa tatrzańska dolina jest łatwym do odwiedzenia miejscem nawet dla osób niespecjalnie sprawnych fizycznie czy dzieci, cieszy się więc wyjątkową popularnością zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy oszałamia bogactwem flory i fauny.

Dolina Kościeliska


Dla wielu – najpiękniejsza z dolin tatrzańskich. Dolina Kościeliska to miejsce, którego nie można przegapić w Tatrach. Długa na 9 km, wyjątkowo malownicza i oferująca niezwykłe spotkania z florą i fauną, a także formacje geologiczne. Do najbardziej atrakcyjnych jej miejsc należy m.in. Wąwóz Kraków nazwany tak od ciasnych ścian w skałach krasowych, które góralom tatrzańskim skojarzyły się z wąskimi uliczkami stolicy Małopolski. Niezwykła forma tego miejsca to efekt zawalenia się stropu znajdującej się tutaj dawniej jaskini.Polecany tekst: Co zobaczyć na Słowacji, czyli atrakcje po drugiej stronie Tatr!

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com