Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
5 Najlepszych punktów widokowych w polskich górach

5 Najlepszych punktów widokowych w polskich górach

Z góry widać najlepiej”. To niefortunne zdanie wypowiedziane przez byłego prezydenta, bardzo szybko stało się w sieci powodem do żartów i tworzenia mało wybrednych memów. Jeśli jednak zapomnimy o politycznym kontekście przytoczonych słów, to otrzymamy bardzo trafne hasło, obrazujące motywy, jakimi kierują się turyści udający się na wypoczynek na południe Polski. Pokonywanie wzniesień jest bowiem nierozerwalnie związane z podziwianiem piękna górskiego krajobrazu, a jedną z nagród i głównym motorem napędowym takich wycieczek, jest zdobywanie szczytów. Wiadomo, że im wyżej się znajdujemy, tym i widoki są bardziej imponujące, dlatego też przygotowaliśmy dla Was zestawienie 5 miejsc z naturalnymi punktami widokowymi, w których koniecznie musicie się pojawić!
Booking.com
Booking.com
Kryteria, jakimi kierowaliśmy się tworząc poniższe zestawienie:

1. Naturalny charakter punktu widokowego (szczyt, wzniesienie, zbocze góry).
2. Pełny bądź też prawie pełny punk widzenia 360º.
3. Punkt zlokalizowany w jednym, konkretnym miejscu (nie ma tutaj całych widokowych odcinków szlaków).
4. Miejsce z punktem widokowym znajduje się wyłącznie na trasie oficjalnego szlaku turystycznego.
5. Zarówno szlak, jak i cel wędrówki, są osiągalne nawet dla początkującego turysty.

Zestawienie zostało ułożone od punktu o najniższej wysokości, do tego najwyższego. Poznajcie nasze typy:


Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.)

Widok na masyw z Karłowa(Szczeliniec Mały i Szczeliniec Wielki)fot. Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, Link


Punkt widokowy, od którego zaczynamy nasze zestawienie, jest zarazem jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Szczeliniec Wielki, bo o nim mowa, to najwyższy szczyt Gór Stołowych, z którego przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Ziemię Kłodzką, a także pasmo wspomnianych Sudetów wraz z Karkonoszami. Na płaskim wierzchołku znajduje się kilka platform widokowych, a także schronisko, wybudowane tam już w połowie XIX wieku. Ponadto do walorów turystycznych Szczelińca, oprócz widoków, należy również urokliwa trasa na jego szczyt, zbudowana z imponującej liczby, ponad 600 kamiennych stopni. Świetny trening nóg, zakończony uciechą dla oczu!

Jak dotrzeć: Szlakiem żółtym z miejscowości Karłów.


Trzy Korony (982 m n.p.m.)

Trzy Korony a2.jpgfot. Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY 2.5, Link


Kolejnym bardzo popularnym punktem widokowym, o którym nie moglibyśmy nie wspomnieć, są Trzy Korony, a konkretnie Okrąglica, będąca najwyższą z turni, tworzących wspomniany szczyt. To właśnie z tarasu widokowego na Okrąglicy można podziwiać niezwykłą panoramę przełomu Dunajca i tereny Pienin, Tatr oraz Beskidu Sądeckiego. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że szczyt będący sercem Pienińskiego Parku Narodowego, to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także siedlisko rzadko spotykanych zwierząt i miejsce występowania zagrożonych roślin. Wędrówka na Trzy korony jest więc trafionym wyborem zarówno dla poszukiwaczy zachwycających krajobrazów, jak i zapalonych miłośników górskiej fauny i flory.

Jak dotrzeć: Szlakiem żółtym, potem niebieskim, ze Sromowiec Niżnych; Szlakiem żółtym lub zielonym z Kościeliska; Szlakiem niebieskim z Czorsztyna.


Tarnica (1346 m n.p.m.)

Bieszczadzki Park Narodowy - Tarnica.JPGfot. SkyMaja - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Link


Ten, kto choć raz odwiedził polską część Bieszczad, z pewnością za cel obierał sobie zdobycie ich najwyższego szczytu, jakim jest Tarnica. Podzielamy te starania, bowiem Tarnica jest bardzo atrakcyjnym punktem widokowym. Oprócz wspaniałej panoramy najbliższych grzbietów, w pogodne dni można również dostrzec Tatry, a także pasma górskie znajdujące się już po ukraińskiej stronie, takie jak: Gorgany, Świdowiec, Połoninę Równą oraz Połoninę Krasną. Niezależnie więc od tego, w którą stronę spojrzymy, to nasze oko zawsze znajdzie pretekst, by gdzieś na dłużej zatrzymać wzrok. Tarnica jest przy okazji jednym z dwóch szczytów w naszym zestawieniu, na którym znajduje się kilkunastometrowy, żelazny krzyż.

Jak dotrzeć: Czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim z Ustrzyk Górnych; Niebieskim szlakiem granicznym z Wołosatego.


Giewont (1895 m n.p.m.)

HW Giewont.jpgfot. Hubert Waguła - Praca własna, GFDL, Link


Zapewne wielu z Was potraktuje ten wybór jako kontrowersyjny, ale pomimo „komercyjnego charakteru” samej góry trudno się nie zgodzić, że na jej szczycie widok zapiera dech w piersi. Niewątpliwym atutem postawienia nogi na Giewoncie, jest obraz otoczonego wzniesieniami Zakopanego oraz innych zakątków Podhala. Od strony północnej szczyt podcięty jest imponującą, urwistą ścianą, osiągającą do 600 metrów, co dodatkowo działa na wyobraźnię. Jeśli zerknie się natomiast na południe, dostrzeże się wspaniałą panoramę Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich. Na Giewoncie znajduje się 15 metrowy, metalowy krzyż, który razem z samą górą tworzy symbol Zakopanego, i jest jednym z najczęściej wykorzystywanych motywów tatrzańskich.

Jak dotrzeć: Szlakiem niebieskim z Kuźnic; Szlakiem czerwonym z Doliny Strążyskiej; Szlakiem żółtym z Doliny Małej Łąki.
Booking.com
Booking.com

Kozi Wierch (2291 m n.p.m.)

Kozi Wierch z Kościelca.jpgfot. Krzysztof Dudzik (User:ToSter) - Praca własna, CC BY 3.0, Link


Nasze zestawienie kończymy najwyższym i zarazem najbardziej wymagającym szczytem. W opinii wielu turystów odwiedzających wyższe partie polskich Tatr, Kozi Wierch obok Świnicy, Orlej Perci i Rysów, jest jednym ze szczytów, z których doskonale widać majestat i potęgę gór. Będąc na miejscu można podziwiać cudowny krajobraz, rozciągający się na Tatry Wysokie, Dolinę Pięciu Stawów oraz Halę Gąsienicową. Na wierzchołek Koziego Wierchu można dotrzeć znakowanym szlakiem z Doliny Pięciu Stawów Polskich lub "Orlą Percią" od Koziej Przełęczy. Trzymając się z góry założonych kryteriów, polecamy oczywiście pierwszy wariant dojścia do upragnionego celu, który w tym przypadku nie będzie od nas wymagał specjalnego przygotowania i ponadprzeciętnej odwagi.

Jak dotrzeć: Szlakiem czarnym z Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Powyższa lista to oczywiście tylko reprezentatywne przykłady naturalnych punktów widokowych w polskich górach, które naszym zdaniem każdy pieszy turysta powinien odwiedzić. Przy okazji chętnie poznamy Wasze ulubione miejsca!

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com