Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Czego nie wolno robić w górach?

Czego nie wolno robić w górach?

Wycieczki w góry, zwłaszcza Polskie Tatry, które słusznie uchodzą za jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, cieszą się coraz większym powodzeniem. Co roku w sezonie letnim i zimowym polskie góry przeżywają prawdziwe oblężenie wielbicieli zdobywania kolejnych szlaków czy amatorów szaleństwa na stokach narciarskich i snowboardowych. Wybierając się w góry, pamiętajmy jednak, że nasza obecność w nich powinna odbywać się z zachowaniem pewnych zasad. Przestrzegając ich, nie tylko okazujemy szacunek otaczającej nas przyrodzie, ale zadbamy także o własne bezpieczeństwo. Prezentujemy więc swoisty savoir vivre dla osób wybierających się w góry po raz pierwszy lub tych, którzy chcieliby przypomnieć sobie najważniejsze zasady obowiązujące chociażby w Tatrzańskim Parku Narodowym.

1. Nie śmiecić


Duża liczba turystów niestety z roku na rok owocuje coraz większym zanieczyszczeniem nawet na tatrzańskich szlakach. Od 2012 roku dla przeciwdziałania zanieczyszczaniu przyrody rusza regularna akcja Czyste Tatry (relację z naszego udziału w ostatniej edycji zobaczycie poniżej), w trakcie której wolontariusze wyruszają na szlaki wyposażeni w sprzęt do zbierania śmieci. Akcja ma również charakter edukacyjny, warto więc przede wszystkim pamiętać o zakazie pozostawiania po sobie śmieci. Dotyczy to zresztą nie tylko wycieczek górskich, ale powinno stać się zasadą obowiązującą we wszystkich miejscach wypoczynkowych, które z roku na rok są beztrosko zanieczyszczane w coraz większym stopniu przez turystów. Śmieci zabieramy ze sobą w specjalnie do tego celu przeznaczonej torbie i pozbywamy się ich dopiero w miejscu do tego wyznaczonym. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie znajdziemy koszy na śmieci, bowiem pozostawione w nich odpadki żywności mogą zwabić zwierzęta, które nie powinny spożywać pozostałości ludzkiego jedzenie. Prowadzi to często bowiem do ich zatrucia, a nawet śmierci.2. Nie hałasować


Majestatyczne piękno wysokich gór samo w sobie powinno skłaniać do zadumy i podziwiania ich w ciszy. To również niestety nie jest regułą i coraz częściej spotyka się osoby beztrosko rozmawiające przez telefon na cały głos czy słuchające z niego muzyki na górskich szlakach. Pamiętajmy więc, że jedną z zasad przebywania w Tatrzańskim Parku Narodowym, ale nie tylko, jest zachowanie ciszy, która może przeszkadzać innym turystom i płoszyć zwierzęta. To one są szczególnie wrażliwe na zbędne hałasy, obce dla ich naturalnego środowiska. Hałasowanie może być także groźne dla samych turystów, zwabiając niedźwiedzie żyjące w Tatrach.

3. Nie schodzić ze szlaku


Gęsta sieć wyznaczonych szlaków wypraw górskich to nie sugestie, gdzie warto powędrować, ale ściśle wyznaczone drogi, z których nie należy schodzić. Jeżeli nie zastosujemy się do tego przepisu, a będziemy wymagali pomocy ratowników, pokryjemy koszt akcji ratunkowej z własnej kieszeni. Szlaki pozwalają na dotarcie do najbardziej atrakcyjnych miejsc we wszystkich polskich górach i zapewniają bezpieczeństwo nawet osobom mniej doświadczonym. Pamiętajmy także o niebezpieczeństwie, na jakie narażamy się schodząc ze szlaków, w postaci spotkań z dzikimi zwierzętami, które przestraszone lub broniąc swoich młodych mogą być naprawdę groźne.
Booking.com
Booking.com

4. Zakaz kąpieli w górskich jeziorach i strumieniach


Przejrzyste wody górskich strumieni i jezior mogą zachęcać niektórych do kąpieli. Pamiętajmy, że tego typu zachowanie jest także zakazane, zwłaszcza w Tatrzańskim Parku Narodowym, który w całości jest rezerwatem przyrody. Zbiorniki wodne znajdujące się na jego terenie to miejsca, w których występują rzadkie gatunki zwierząt i zanieczyszczenie ich naturalnego środowiska może mieć katastrofalne skutki. Wchodząc do wody, myjąc w niej brudne naczynia czy wrzucają odpadki, zaburzamy naturalny ekosystem. Nic więc dziwnego, że tego typu nieodpowiedzialne zachowanie skutkuje mandatem nawet do 500 złotych.

5. Zakaz palenia ognia


Z podobnych względów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz palenia ognisk, tytoniu czy innego używania ognia. Może on w łatwy sposób się rozprzestrzenić w lasach i na innych terenach, powodując groźny w skutkach pożar.

6. Spacery po górach nie dla psów


Pisaliśmy już o tym tutaj.Nawet najłagodniejszy i prowadzony na smyczy pies wydziela swój specyficzny zapach, który może być drażniący dla dzikich zwierząt zamieszkujących Tatrzański Park Narodowy i inne rezerwaty górskie. Jego obecność może mieć groźne skutki zwłaszcza dla właściciela w okresie narodzin młodych osobników czy opieki sprawowanej przez matki nad młodymi. Jedyny wyjątek w tym względzie to psy asystujące osobom niewidomym lub z ograniczeniami ruchowymi. Dla bezpieczeństwa własnego oraz swojego pupila lepiej jednak zostawić go na czas wyprawy na szlaku górskim w psim hotelu, których mnóstwo znajdziemy na terenie Podhala.

7. Zakaz zrywania roślin, kwiatów i owoców


Naturalny ekosystem, jaki panuje w rezerwatach i parkach narodowych, to całość otaczającej przyrody, włączając w to maliny, jagody, gałązki, kwiaty czy inne rośliny, a także fragmenty skał i kamieni. Z tego też względu w trakcie wycieczek szlakami górskimi nie powinniśmy zbierać niczego ani zabierać żadnych interesujących okazów przyrodniczych "na pamiątkę". Kupmy ją raczej w licznych sklepikach i na straganach specjalizujących się w wyrobach przygotowanych z myślą o turystach.

8. Zakaz fotografowania oraz filmowania w celach reklamowych i komercyjnych


Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego można oczywiście robić amatorskie zdjęcia dokumentujące naszą wyprawę górskimi szlakami. Jeżeli jednak zamierzamy zorganizować sesję zdjęciową albo filmowanie służące celom reklamowym lub komercyjnym, musimy zdobyć pozwolenie dyrektora Parku wydawane po uprzednim złożeniu wniosku. Robienie zdjęć i filmowanie w celach komercyjnych podlega opłatom, z których środki przeznaczane są na utrzymanie infrastruktury Parku oraz ochronę przyrody. Zobacz wszystko co musisz wiedzieć o górskiej fotografii tutaj.

9. Zakaz chodzenia po tatrzańskich szlakach w nocy


W celu ochrony przyrody, ale także zapewnienia bezpieczeństwa turystom w Tatrach obowiązuje zakaz chodzenia po szlakach górskich w nocy w okresie wczesnowiosennym. To czas, kiedy większość zwierząt zamieszkujących te tereny odbywa swoje gody, a ciężarne już samice przygotowują się do porodu. Zakaz obowiązuje corocznie od 1 marca do 30 listopada, umożliwiając zapewnienie spokoju dzikimi zwierzętom oraz uniknięcie ataku z ich strony na niefrasobliwych turystów.
Booking.com
Booking.com

10. Zakaz wjeżdżania rowerem na szlaki turystyczne


Zapaleni wielbiciele wycieczek na dwóch kółkach nie mają czego szukać na tatrzańskich szlakach górskich. Zakaz wjazdu rowerem na tatrzańskie szlaki ma swoje uzasadnienie głównie ze względów bezpieczeństwa. Choć rower jest ekologicznym środkiem transportu, nie zanieczyszczającym naturalnego środowiska, jest jednocześnie bardzo cichy. Rozpędzony pojazd tego typu może spowodować więc wypadek na szlaku przeznaczonym głównie dla turystyki pieszej, zwłaszcza na zakrętach i w miejscach, gdzie ruch w sezonie jest naprawdę wyjątkowo duży. Na terenie Podhala oraz innych polskich gór wielbiciele dwóch kołek znajdą jednak wiele tras rowerowych pozwalających zgodnie z prawem oddawać się ulubionej aktywności fizycznej.

11. Zakaz niszczenia infrastruktury turystycznej


Powinien wydawać się oczywisty dla każdego odpowiedzialnego turysty, jednak zakaz niszczenia elementów infrastruktury turystycznej przygotowanej na szlakach górskich musiał zostać wprowadzony w odpowiedzi na coraz liczniejsze akty wandalizmu. Ławki, drogowskazy czy tablice informacyjne pojawiające się na szlakach służą zawsze jakimś celom, mogą być przydatne dla innych turystów, a przede wszystkim pojawiają się w trosce o nasze bezpieczeństwo. Niszczenie ich to zwykła bezmyślność i brak odpowiedzialności.

Czego jeszcze nie powinno robić się w górach? Czekamy na Wasze komentarze!

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com