Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
W góry z dzieckiem, czyli o czym musisz pamiętać.

W góry z dzieckiem, czyli o czym musisz pamiętać.

Letni sezon w górach zachęca do wycieczek całą rodziną. O czym warto pamiętać wybierając się w góry z małym dzieckiem i gdzie najlepiej się wybrać? Mamy dziś dla Was garść przydatnych informacji o miejscach w które warto wybrać się z dziećmi (również z wózkiem) i kilku zasadach, o których warto pamiętać przygotowując malucha do zdobywania górskich szczytów. :)

W trosce o dzieci


Każda wycieczka wymaga odpowiedniego przygotowania, więc także i tutaj konieczne jest wcześniejsze przygotowanie siebie i malucha przed wyjątkową, górską przygodą. Oto rady, które wszystkim rodzicom przekazuje Tatrzański Park Narodowy:

-Trasę wycieczki dostosuj do aktualnych warunków, wieku i umiejętności dziecka, a nie do swoich ambicji i oczekiwań wobec niego. Zbyt długa wycieczka może zniechęcić dziecko do wędrowania i odbić się na jego zdrowiu.

-Dziecko nie potrafi ocenić swoich możliwości, a zatem nawet bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych może dojść do wyczerpania lub odwodnienia organizmu. Rób więc wystarczająco dużo przerw na odpoczynek.

-W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody, więc jeśli planujesz wycieczkę z dzieckiem, bądź przygotowany na każdą ewentualność. Okrycie przeciwdeszczowe, ciepły polar, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne. Podczas słonecznej pogody chroń dzieci przed słońcem (okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, krem z wysokim filtrem UV).
-Wycieczka z dzieckiem na pewno zajmie więcej czasu, niż podają przewodniki. Czas podany na mapie należy pomnożyć przez dwa. Przy szlakach znajdują się miejsca przeznaczone na odpoczynek (ławy, ławostoły). Nie można tam jednak schronić się przed deszczem czy zrobić zakupów.

-Nie podawaj dziecku wody ze strumieni i potoków. Nie karm go znalezionymi jagodami.

-Jeśli korzystasz z nosidełka, pamiętaj, że długotrwałe unieruchomienie dziecka może spowodować niedokrwienie nóg, odwodnienie, udar cieplny i oparzenia słoneczne, a zimą – wychłodzenie, przemarznięcie albo nawet odmrożenia.

-Sprawdź prognozę pogody. Informacje o warunkach na szlakach i pogodzie uzyskasz w Informacji Turystycznej TPN.*

Które góry wybrać, na wycieczki z dzieckiem?


Góry Stołowe


Chociaż nie każdemu na słowo „góry” na myśl przyjdą Góry Stołowe to warto wiedzieć, że są one odpowiednim miejscem na rodzinne, swobodne wycieczki. Idealnie się sprawdzą na górski debiut maluchów – nie są wysokie, ale przez ułożenie terenu i skały są bardzo atrakcyjne. Skalne miasta to frajda dla dużych i małych.

Błędne Skały od Szczelińca dzieli około 7 km, więc możliwe jest pokonanie tej trasy z dzieckiem w ciągu jednego dnia (w zależności od wieku i sprawności naszego malucha). W pobliżu znajduje się też kilka ciekawych atrakcji dla dzieci, np. Muzeum Papiernictwa w zabytkowym młynie w Dusznikach-Zdroju, wieś Wambierzyce z jedyną w swoim rodzaju bazyliką i ruchomą szopką, a nieco dalej na wschód Kopalnia Złota w Złotym Stoku.”*

Karkonosze


Mimo, że Karkonosze to najwyższe góry w Polsce, nie brak tu malowniczych i bezpiecznych szlaków na których dzieci będą czuć się swobodnie. Karkonoskie rejony to mnóstwo atrakcji – nie tylko wspaniałe widoki, ale również wodospady, zielone tereny Karkonoskiego Parku Narodowego czy słynny Zamek Chojnik.

Łatwo dostępnym, a zarazem najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka – bez problemu możecie podejść szlakiem z Karpacza lub jeśli obawiacie się wielogodzinnej pieszej wycieczki na sam szczyt – możecie wybrać skrót – wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kopę a następnie godzinę spaceru na sam szczyt.

Beskid Śląski


Beskid Śląski to kolejny rejon, w którym szlaki turystyczne nie są trudne, ale pełno tu wspaniałych atrakcji, malowniczych krajobrazów i wielu okazji do przeżycia wspaniałej przygody. Tutaj również „na wszelki wypadek” możecie zaplanować trasę tak, by jej część pokonać kolejkami linowymi lub kolejką gondolową (z Bielska-Białej na Szyndzielnię).

W Bielsku-Białej dodatkową atrakcją dla najmłodszych będą pomniki Bolka i Lolka oraz Reksia, a na samej Szyndzielni alpinarium i wieża widokowa. Poza Szyndzielnią w Beskidzie Niskim możecie wybrać się na Skrzyczne oraz Baranią Górę – dwa najwyższe szczyty tego rejonu.

Bieszczady


Dzikie, niezdobyte i malowniczo cudowne Bieszczady sprawdzą się idealnie dla małych miłośników natury. Ponieważ jest to rejon mniej uczęszczany turystycznie również i udogodnień turystycznych (takich jak np. kolejki linowe) jest mniej. Jednak Bieszczady to legendy, opowieści i zwiedzanie niemal dzikich rejonów – niekoniecznie szczytów. A jeśli o szczyty chodzi, a Wasze dziecko należy do małych, górskich zdobywców – możecie wybrać się z nim na Tarnicę.

Gdzie w Tatry z wózkiem?


W TPN na niektóre szlaki można wejść z dzieckiem w wózku. Pamiętaj, że nie są to szlaki wyasfaltowane (oprócz drogi do Morskiego Oka i fragmentu Doliny Chochołowskiej), więc wymagają od opiekunów wysiłku i czujności. Nie wszystkie wózki nadają się na górskie trasy. Wózek musi być sprawny, stabilny, tak aby łatwo było go prowadzić po nierównym podłożu. Lepiej sprawdzają się wózki z dużymi kołami niż te z małymi. Przez cały czas trzeba dbać o bezpieczeństwo dzieci. W trakcie wycieczki powinny być one przypięte pasami bezpieczeństwa do wózka, co zapobiegnie wypadnięciu w przypadku najechania na większy kamień lub inną przeszkodę.

Szlaki, na które można wybrać się z wózkiem:


Dolina Chochołowska – długość trasy z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej: 7,5 km, przewyższenie: ok. 220 m. Na odcinku 3,5 km, z parkingu na Siwej Polanie do Polany Huciska, droga prowadząca dnem doliny do schroniska jest drogą asfaltową. Powyżej przechodzi w drogę kamienistą, więc wózek napotka trudności w postaci wystających kamieni (szczególnie uciążliwe dla wózków z małymi kółkami).

Dolina Kościeliska – długość trasy: 6 km, przewyższenie: 130 m. Z Kir do Polany Pisanej na odcinku ok. 4 km biegnie droga bita, po opadach deszczu może występować błoto. Na kolejnych 2 km, do schroniska Ornak, droga przechodzi w szlak z wystającymi kamieniami.

Dolina Rybiego Potoku (droga do Morskiego Oka) – długość trasy: 9 km, przewyższenie: 470 m. Trasa z parkingu na Palenicy Białczańskiej do schroniska nad Morskim Okiem w całości jest drogą asfaltową i nie stwarza żadnych problemów dla wózków, choć miejscami jest nieco pod górę

Dodatkowo, aby urozmaicić najmłodszym pobyt w Tatrach, Tatrzański Park Narodowy przygotował książeczki z zadaniami! Jeżeli dziecko w wieku 3–11 lat chciałoby zostać Przyjacielem Parku, może pobrać odpowiednią dla swojego wieku bezpłatną książeczkę w Wozowni w Kuźnicach (Kolekcja Antoniego Kocyana). Dziecko rozwiązuje wybrane zadania z książeczki, a później w tym samym miejscu odbiera pamiątkowy dyplom i medal „Przyjaciela Parku”. *

Świetna frajda dla najmłodszych, ale także spora dawka motywacji – w końcu każdy z nas lubi otrzymywać wyróżnienia!

Jeżeli więc do tej pory bałeś się wycieczek w góry z dzieckiem teraz już nie musisz się tego obawiać – z powyższymi wskazówkami na pewno zaplanujesz wspaniałą trasę i może zarazisz swojego potomka bakcylem i miłością do gór? ☺

Czytaj również: Czego nie wolno robić w górach?

* Źródło informacji: tpn.pl oraz dzieckowpodrozy.pl

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com