Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Spacer w koronach drzew - czy warto zobaczyć?

Spacer w koronach drzew - czy warto zobaczyć?

Turystyka górska na Słowacji przeżywa w obecnych czasach intensywny rozkwit. Kraj ten po rozpadzie Czechosłowacji otwiera się na turystów z równych stron świata – Niemców, Francuzów, Hiszpanów, Rosjan, mieszkańców Ameryki Łacińskiej oraz Dalekiego Wschodu. Stosunkowo niedawno otwarto dla turystów nietuzinkową atrakcję – mianowicie spacer w koronach drzew w miejscowości Żdiar zlokalizowanej zaledwie 12 kilometrów od granicy z Polską. Osobiście byliśmy sprawdzić dla Was czy warto się tam wybrać :)

Trasa określana w języku słowackim jako „chodnik korunami stromov” jest oryginalna i już na samym początku może zaskarbić sympatię globtrotera malowniczymi widokami, tak jakby znajdował się na planie baśniowego filmu wykorzystującego sugestywną scenografię. Miejscowość, w której usytuowana jest ścieżka w koronach drzew, znajduje się na terenie Doliny Bachledzkiej. Bezdyskusyjnym atutem tej lokalizacji jest fakt, że opisywana trasa turystyczna znajduje się nie tylko blisko granicy z Polską, ale również zaledwie 40 kilometrów od Zakopanego. Ścieżka w koronach drzew jest niezwykle pomysłowo zagospodarowana. Na całej długości trasy znajdują się starannie zaprojektowane tablice edukacyjne, które w różnych językach – również w języku polskim i angielskim – informują entuzjastów pieszej turystyki górskiej o tym, jakie gatunki drzew znajdują się nieopodal oraz jak się zachowywać, by nie nie zaburzyć naturalnej równowagi ekologicznej pobliskich terenów. Uwieńczeniem ścieżki jest wieża widokowa o wysokości aż 32 metrów. Przebywając na wieży, zyskujemy sposobność podziwiania uroków Tatr oraz Pienińskiego Parku Narodowego. Prezentowane miejsce ma jeszcze jeden intrygujący element. Środkowa część szczytu wieży składa się jedynie z siatki, spod której dostrzec można znajdującą się na samym dole ziemię. Widok ten, choć niezbyt urozmaicony jest niewątpliwe ekscytujący, a od samego turysty wymaga silnych nerwów i chęci wyjścia poza strefę własnego komfortu.


Spacer w koronach drzew jest bez żadnego cienia wątpliwości trasą, której nie sposób odnieść się obojętnie. Z jednej strony opisywana atrakcja pełna jest pięknych pejzaży, które stwarzają okazję do zrobienia cudownych sugestywnych zdjęć, z drugiej natomiast strony dobre zorganizowanie trasy i urozmaicenie jej wyczerpującymi tablicami informacyjnymi pozwala nam przyswoić nową wiedzę geograficzną, zwiększyć swoją ekologiczną świadomość, a nawet utrwalić lub udoskonalić znajomość języków obcych. Wszystkie te czynniki sprawiają, że na ścieżce w koronach drzew najzwyczajniej w świecie nie można się nudzić. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla najmłodszych turystów. Co więcej, sama trasa jest urozmaicona estetycznymi interaktywnymi planszami znajdującymi się na chodniku oraz zawiera plac zabaw dla dzieci. W przygotowaniu znajduje się także zjeżdżalnia, która niewątpliwie zachwyci dzieci o bardziej żywiołowym temperamencie. Omawiając walory szlaku, warto podkreślić przyjazną i nowoczesną infrastrukturę, która znacząco umila naszą wycieczkę, Zwiedzanie ścieżki w koronach drzew jest również relatywnie tanie, ponieważ bilet dla osoby dorosłej kosztuje zaledwie 9 euro (stan na maj 2018).
Booking.com
Booking.com
Podobnie jak niemal każdy szlak turystyczny, także ścieżka w koronach drzew ni jest pozbawiona drobnych mankamentów. Jednym z nich jest długie i dość monotonne podejście pod atrakcję, które zajmuje aż 45 minut, które przebiega na dość stromym zboczu. Kolejną wadą trasy są częste niekorzystne warunki atmosferyczne. Zimno i silny wiatr na szczycie wieży oraz trudne do przewidzenia nieprzyjemne niespodzianki pogodowe zmuszają turystów do ubierania się „na cebulkę”. Amatorów fotografii oraz zapierających dech w piersiach widoków może zasmucić fakt, że panorama Tatr jest dość odległa. Z tego też powodu wycieczka na ścieżce w koronach drzew nie gwarantuje zgromadzenia bogatego portfolio sugestywnych i udanych zdjęć.

Pomimo wspomnianych uprzednio mankamentów, spacer w koronach drzew jest interesującym szlakiem, który oddaje do dyspozycji turystów szeroką gamę różnorodnych opcji, które są atrakcyjne dla osób w różnym wieku i o różnych upodobaniach. Sama trasa jest wyjątkowo zadbana, a jej organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom przybywających turystów, oferując dogodne zniżki dla rodzin z dziećmi oraz grup, jak również aranżując różnorakie imprezy i wydarzenia, o których można się dowiedzieć, zapisując się do newslettera na oficjalnej stronie szlaku – chodnikkorunamistromov.sk – która jest również dostępna w polskiej wersji językowej.

Polecany nocleg z wstępem na spacer w Bachledovej Dolinie.

Innym pomysłem na niezapomniany weekend w górach może być... Słowacki Raj! Kliknij i dowiedz się dlaczego!

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com