Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
7 najpopularniejszych sportów (około)górskich

7 najpopularniejszych sportów (około)górskich

Jeśli lubisz spędzać aktywnie czas, kochasz góry, ale nie zawsze masz frajdę z klasycznej zwiedzania gór spacerowo, może jedna z poniższych propozycji okaże się Twoją nową pasją? Bo góry to nie tylko podziwianie widoków, ale również mnóstwo możliwości dla wielbicieli aktywnego spędzania wolnego czasu. :)

Speleologia

Innymi słowy to eksploracja gór od środka. Alpinizm podziemny zyskuje coraz większe rzesze fanów, które przemierzają kilometry w celu eksploracji górskich grot i jaskiń. Taka aktywność wymaga nie tylko dobrego przygotowania, ale również odwagi i wiedzy. Jeśli więc chcecie poznawać “wnętrze” gór, swoją przygodę z podziemnym alpinizmem rozpocznijcie z kimś doświadczonym.

Kanioning

"Podróżowanie” w kanionach, które stanowi świetną wypadkową między wspinaczką, trekkingiem i pływaniem. Podczas tej aktywności, jej wielbiciele, poruszają się w dół kanionu wraz z nurtem wody i wzdłuż np. koryta rzeki. Poziom trudności kanioningu zależy od wybranej lokalizacji - są takie, które mogą okazać się idealną zabawą i lekką trasą z przeszkodami lub takie, na które trzeba przygotować się zarówno sprzętowo jak i kondycyjnie.

Kolarstwo górskie

Sport bardzo popularny również w Polsce. Polega oczywiście na jeździe na rowerze górskim po trudnym terenie. Dyscyplina w wersji ekstremalnej wymaga wytrzymałości, siły i równowagi, a także umiejętności obsługi roweru. Dla tych, którzy nie są fanami ekstremalnych eskapad rowerowych powstała “gałąź” górskich wycieczek rowerowych, które są bezpieczniejsze i spokojniejsze, ale nadal stanowią ciekawą alternatywę dla pieszego zwiedzania.

Wspinaczka lodowa

Wspinaczka wspinaczce nie równa! Wspinaczka lodowa to bardziej ekstremalna wersja dla wspinaczki skałkowej. Polega na wspinaniu się po oblodzonych powierzchniach pionowych - nie tylko ściankach, ale również formacjach sopli. W przeciwieństwie do wspinaczki skalnej, tutaj niezbędny jest dodatkowy sprzęt - m.in. ręce muszą być wyposażone w czekany, a buty w odpowiednie raki, które pozwalają “wbijać” się w pokrywę lodową.

Snowshoeing

Chodzenie w rakietach śnieżych to kolejna aktywność, która choć nie jest typowo górska, na pewno w rejonach górskich może być uprawiana. Snowshoeing polega na spacerowaniu po śniegu w specjalnych rakietach śnieżnych, które umożliwiają dotarcie do miejsc, do których nie moglibyśmy się dostać w zwyłych butach. I choć chodzenie po grubej warstwie śniegu wydaje się w rakietach prostsze, nie oznacza to że jest łatwe. Również wymaga odpowiedniej kondycji i przygotowania. Warto jednak wypróbować, bo to ciekawy rodzaj aktywności.

Trekking

Alternatywa dla spokojnego spacerowania. Trekking jest bowiem pieszą aktywnością w górach, ale dla osób bardziej doświadczonych. Trasy trekkingowe są trudniejsze, wymagają większego doświadczenia, a niejednokrotnie znajomości obsługi sprzętu. W trekkingu przydatne są też umiejętności wspinaczkowe. Ta dyscyplina ma w Polsce wielu fanów, więc jeśli zastanawiasz się nad zwiększeniem swoich umiejętności i pójściu o krok dalej (w górskich wycieczkach) - trekking może być dla Ciebie idealny!

Heliskiing

Alternatywa dla klasycznej jazdy na nartach. Jest to rodzaj narciarstwa, który również polega na zjeżdżaniu ze stoku, jednak poza wyznaczoną do tego, popularną trasą. Niezbędnym elementem heliskkingu jest… helikopter. To właśnie nim narciarz lub narciarze transportowani są na wybrane tereny z doświadczonym, licencjonowanym przewodnikiem. Dyscyplina ze względu na uwarunkowania terenu jest najbardziej popularna poza granicami Polski, w Szwajcarii, Kanadzie, Rosji czy Włoszech. Co ciekawe, ze względu na zagrożenie lawinowe - sport ten jest zupełnie zakazany we Francji i Austrii.

Jeśli chcesz sprawdzić się w innej wersji sportu (około) górskiego - znajdź wybraną lokalizację i nie martw się noclegiem. Wbijaj na Findbed, płać ile chcesz i rozwijaj swoje sportowe, górskie zajawki. :)

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com