Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Jak ubrać się w góry? [Poradnik]

Jak ubrać się w góry? [Poradnik]

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się tekst, w którym przedstawiliśmy najczęstsze błędy turystów wyruszających w góry. Jako jedno z poważniejszych uchybień wymieniliśmy niedostosowanie ubioru do warunków, jakie mogą nas zastać podczas poruszania się po górskich szlakach. Dziś rozwiniemy ten temat, pokazując jeszcze wyraźniej, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego ubrania w górach, i jak wymierny ma ono wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Pominiemy przy tym aspekt wyglądu i ceny, bowiem jest to indywidualna sprawa każdego z nas, skupiając się przede wszystkim na funkcjonalności oraz komforcie poszczególnych elementów ubioru.

Buty

Kompletowanie ubioru rozpoczynamy od najbardziej dyskusyjnego elementu, jakim są buty. Domyślamy się, że nieco inne podejście do wyboru odpowiedniego obuwia mogą mieć kobiety, a nieco inaczej do tego tematu podejdą mężczyźni. Czynnikiem, który powinien łączyć wszelkie decyzje zakupowe niezależnie od płci, jest wygoda. Podczas dobierania butów w góry musimy być pewni, że te są bardzo dobrze dopasowane i w żaden sposób nie powodują dyskomfortu. Źle dobrane buty szybko dadzą o sobie znać na szlaku, co z pewnością będzie miało negatywny wpływ na nasze samopoczucie oraz dokuczliwe bóle w stopach. Obok komfortu, bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Buty muszą zapewniać dobrą przyczepność do podłoża, a ponadto chronić stopy przed zimnem, deszczem oraz urazami, w tym skręceniem. Dlatego też dobrym wyborem są buty z cholewami powyżej kostki ze specjalnymi gumowymi wzmocnieniami na łączeniach.
Booking.com
Booking.com

Skarpety

Osoby, które choć raz odparzyły sobie stopy za sprawą źle dobranych skarpet, nie będą zdziwione, że również i na ten element górskiego ubioru zwracamy szczególną uwagę. Na czym więc polega głównie popełniany błąd? Przede wszystkim wynika on z przeświadczenia, że te skarpety, które zakładamy na co dzień, sprawdzą się również w trakcie pieszych wędrówek. I rzeczywiście czasem uda się wrócić ze szlaku bez pęcherzy i obtarć, ale po co ryzykować? Lepiej jest wydać tych kilkanaście, w porywach do dwudziestu pary złotych, i zainwestować w skarpety trekkingowe, które posiadają specjalne strefy amortyzujące stopy oraz strefy wentylujące w miejscach najbardziej narażonych na pocenie się. Podczas wybierania, warto również zwrócić uwagę na to, czy skarpety posiadają płaski szew, bowiem i w tym przypadku trafny wybór zredukuje ryzyko bólu stóp do minimum.

Spodnie

Skoro kwestie bezpieczeństwa i wygody stóp mamy już wyjaśnione, czas przejść wyżej. Spodnie to wątek, nad którym zdecydowanie warto się pochylić. Nie ulega wątpliwości, że jeansy lub dres ortalionowy, to nie są najlepsze wybory, jeśli chodzi o przemierzanie górskich szlaków. Zostawmy sobie je do miasta, natomiast w górach postawmy na lekkie i oddychające spodnie, które dodatkowo posiadają wstawki z twardszego materiału w newralgicznych miejscach, takich jak kolana, czy wewnętrzne strony nogawek. Świetnie gdyby przy tym wybrane przez nas spodnie radziły sobie z deszczem, czyli po prostu posiadały membranę, choć tu minusem takiego rozwiązania jest to, że w cieplejsze dni będzie nam w nich po prostu za ciepło. Kończąc opis idealnych spodni w góry, wspomnimy jeszcze o kieszeniach, bo warto posiadać chociaż dwie takowe – przydają się bowiem na różne drobiazgi.

Bluza/Softshell

Idealnie jeśli bluza lub softshell są lekkie i ciepłe. Warto postawić na odzież termoaktywną, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, lepiej sprawdzi się podczas wzmożonej aktywności, niż jej bawełniane, czy też nie daj Boże poliestrowe odpowiedniki. Najlepsza bluza/softshell to ta, dopasowana do naszego ciała i jednocześnie nie krępująca ruchów. Dobrze, żeby w obu przypadkach odzież posiadała solidny kaptur, który w przypadku braku czapki, ochroni naszą głowę przed wiatrem i deszczem. Przy ostatecznym wyborze warto również zwrócić uwagę na takie detale jak dobre zamki, wytrzymałe rzepy lub napy i solidne ściągacze przy rękawach.

Kurtka

Wiadomo, że kurtka w górach – zwłaszcza latem – przydaje się nam okazjonalnie. Wychodząc z takiego założenia wiele osób, w razie nagłego załamania pogody, stawia na foliowe peleryny przeciwdeszczowe, które można zakupić niemal na każdym straganie z pamiątkami. Jest to oczywiście rozwiązanie tanie, ale wyłącznie doraźne. W związku z tym warto postawić na kurtkę i to koniecznie tę, posiadającą membranę. Idealna kurtka chroni od deszczu i wiatru, posiada kaptur i kilka funkcjonalnych kieszeni. Dobre jakościowo kurtki zapewnią nam solidną ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a przy okazji nie pozwolą nam się nadmiernie spocić. Czy warto więc posiadać kurtkę w trakcie wędrówki? Zdecydowanie tak!
Booking.com
Booking.com

Czapka

Niezależnie od tego jaka pogoda panuje w górach, warto mieć podczas wędrówki coś na głowie. W dni chłodniejsze przylegająca do głowy czapka o gęstym splocie ochroni naszą głowę przed zbytnią utratą ciepła, z kolei podczas cieplejszych dni i intensywniejszego nasłonecznienia przyda się nam czapka z daszkiem, wykonana z lekkiego, szybkoschnącego materiału.

Plecak

Plecak nie jest co prawda typowym elementem ubioru, ale chyba nikt nie wyobraża sobie bez niego dłuższej wędrówki, niezależnie czy mówimy o maszerowaniu po górach, czy też o innej formie turystyki, zwłaszcza tej pieszej. Termos, butelka z wodą, prowiant, mała apteczka, latarka, mapa – wszystkie te i kilka innych rzeczy warto mieć przy sobie podczas wyprawy w plener, a jak wiadomo, plecak nadaje się do tego najlepiej. W trakcie wyboru tego najodpowiedniejszego, powinniśmy (obok ceny) kierować się jego ergonomią oraz wagą. Funkcjonalny plecak to taki, który posiada regulowane pasy ramienne z trwałego i zarazem miękkiego materiału, a jeszcze lepiej, gdyby miał dodatkowe udogodnienie w postaci pasa biodrowego, który w znacznym stopniu odciąża ramiona. Warto również zwrócić uwagę na rozmieszczenie przegródek w środku, a także obecność dodatkowych kieszeni na butelki z wodą, troków do przymocowania kijków trekkingowych oraz posiadanie pokrowca przeciwdeszczowego.

Podzielacie nasze zdanie i punkt widzenia? Dodalibyście coś od siebie? A może uważacie, że gdzieś przesadzamy?:) Chętnie poznamy Wasze zdanie na ten temat!

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com