Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
5 Najczęściej popełnianych błędów przez turystów w górach

5 Najczęściej popełnianych błędów przez turystów w górach

Bez względu na porę roku, bardzo często słyszy się o interwencjach GOPR-u w górach. Nieważne czy to lato, jesień czy zima – ludzka bezmyślność nie ma tutaj ograniczeń. Niestety wielu amatorów (ale również „górskich wyjadaczy”) popełnia błędy i lekceważy podstawowe zasady, które powinny być przestrzegane i recytowane z pamięci przez każdego, kto wybiera się na wycieczkę w góry. Niestety, taka lekkomyślność w bardzo prosty sposób może doprowadzić do tragedii. Wystrzegajcie się zatem poniższych 5 punktów!

Jakie zatem są najczęstsze błędy turystów wyruszających na górski szlak?

5. Brak planu

Na pewno niektórym z Was będzie ciężko w to uwierzyć, ale zdarzają się przypadki kiedy wycieczki w górach to tak zwane „spontany”. Chodzenie bez planu, bez wiedzy gdzie idziemy, jaki jest cel naszej wycieczki i jaką trasą będziemy wracać. Każde wyjście MUSI być zaplanowane, najlepiej na mapie z szacowaniem sił na zamiary. Warto oszacować ile czasu jest niezbędne i dołożyć do tego kilkadziesiąt minut zapasu – w końcu może przecież stać się coś nieprzewidzianego, nie powinien zatem zastać nas zmrok.

4. Lekkomyślność

Bardzo często turyści traktują wyprawę górską jako lekki spacerek, sposób na wyszalenie się lub relaks niewymagający wysiłku. Pamiętajmy, że góry to nie plaża. Kilka kilometrów pod górę, a później w dół zupełnie nie równa się wycieczce po płaskim terenie. Dodatkowo brawurowe ocenianie swoich możliwości i umiejętności, a także doświadczenia – często kończą się tragedią. Nieważne czy dopiero zaczynamy przygodę z górami czy jesteśmy doświadczonymi „wyjadaczami” – wyjście w góry bez znajomości warunków pogodowych, sprawnego telefonu i pozostawienia informacji o planie naszej wycieczki jest po prostu bezmyślne i nieodpowiedzialne. I niestety – czasem kończy się tragicznie.

Booking.com
Booking.com

3. Ignorowanie pogody

Prognozy pogody są po to, żeby z nich korzystać. O ile pogoda w mieście nie jest dla nas tak istotna to ta górska powinna być priorytetem. Górskie pogody potrafią zmienić się w mgnieniu oka – jeśli prognoza zapowiada burze i silny wiatr, a widzimy za oknem słoneczny poranek – nie jest to powód na „olewanie” prognozy. One naprawdę się sprawdzają. Zarówno latem, jak i zimą.

2. Nieodpowiednia odzież

To prawdopodobnie najpopularniejszy błąd, o którym słyszał już chyba każdy. Wychodzenie na szlak bez odpowiedniej odzieży i obuwia jest skrajnie niepoważne. Szpilki i sandałki zostawmy na upalne lato w mieście lub nad morzem – co roku wielu turystów wybiera niemal abstrakcyjne obuwie na wycieczki w góry. Tenisówki, balerinki, szpilki, klapki, sandały – niech zostaną w domu. Zainwestujmy w odpowiednie buty na górskie wojaże, a nasze stawy, mięśnie i zdrowie będą nam za to wdzięczne.

1. Nadmierne spożywanie alkoholu

Wbrew pozorom alkohol wcale nas nie rozgrzewa. To jedynie pozorne i chwilowe odczucie, które w zwiększonych dawkach może prowadzić do tragedii. Alkohol osłabia organizm, który i tak jest już zmęczony wędrówką. Jeśli więc potrzebujesz zastrzyku energii nie szukaj jej w grzańcu, piwie czy mocniejszych trunkach. Gorzka czekolada i gorąca herbata na pewno lepiej postawią Cię na nogi!

___ Nie jesteśmy omnibusami i liczymy na Waszą pomoc! :) Co jeszcze dodalibyście od siebie do tej listy? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach. Kto wie, może uratujecie tym komuś życie!? :)

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com