Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Svart - pierwszy na świecie hotel wytwarzający nadwyżki energii

Svart - pierwszy na świecie hotel wytwarzający nadwyżki energii

Wybrzeże Helgeland jest bajkową krainą położoną w południowej części regionu Nordland. Znakiem rozpoznawczym wyróżniającym krajobraz tego obszaru jest lodowiec Svartisen, który jest osadzony na górze Almlifjellet. W tak pięknym otoczeniu pełnym dziewiczej przyrody, które nasuwa wspomnienia o wikingach, ma powstać pierwszy na świecie hotel o pozytywnym bilansie energetycznym. Zaciszny hotel ma mieć okrągły kształt i znajdować się przy samym lodowcu Svartisen.

Innowacyjna koncepcja technologiczna nieopodal Koła Podbiegunowego


Hotel, którym zarządzają takie organizacje jak Arctic Adventure of Norway oraz biuro nieruchomości, ma się wyróżniać pionierską ideą zaopatrywania w energię. Futurystyczny obiekt ma angażować geotermalną oraz solarną energię w taki sposób, aby wypracować nadwyżkę energii elektrycznej, która będzie mogła zostać przekierowana do sieci energetycznej obiektu. Zenul Khan uczestniczący w całym przedsięwzięciu jako menadżer projektowy uważa, że przyroda w świecie Arktyki jest nieskazitelna i krucha, co sprawia, że hotel Svartisen ma duże szanse na przyciągnięcie potencjalnych klientów, szanując zarazem dziewiczy charakter regionu Helgeland. Idea powstania hotelu ma również głębsze przesłanie. Khan dodaje, że poprzez taką inicjatywę jego firma pragnie podnieść świadomość społeczną na temat wpływu turystyki na dobrostan nowo odkrytych rejonów turystycznych.

Rygorystyczne założenia konstrukcyjne podstawą sukcesu?


Aby zoptymalizować zużycie energii w budowanym hotelu, zespół Snøhetta odpowiedzialny za stworzenie obiektu, zadbał o funkcjonalność obiektu na każdym etapie jego realizacji. Pierwszą supozycją było wykorzystanie naturalnie występujących w okolicy materiałów, które wykazują duże walory użytkowe oraz są łatwe w zastąpieniu, jak na przykład kamień oraz oporne na warunki atmosferyczne drewno. Taka taktyka jest wybitnie proekologiczna, ponieważ zmniejsza sumę emisji gazów cieplarnianych zużywanych w procesie konstrukcji. Inteligentne rozwiązania zostały również zaaplikowane w obszarze wentylacji, chłodzenia oraz ogrzewania. Przykładami takich koncepcji są zaciemniane tarasy, które zastępują klimatyzację latem, oraz studnie geotermalne ogrzewające obiekt w zimie. Twórcy projektu deklarują, że taka taktyka pozwoli na obniżenie zużycia energii o 85 procent w porównaniu z nowoczesnymi hotelami.

Minimalistyczny hotel, który rozbudza wyobraźnię


Lokalizacja przy samym akwenie oraz okrągły kształt obiektu powodują, że z okien każdego pokoju oraz restauracji można podziwiać bajeczne fiordy, jak i majestat sąsiednich gór. W pewnym sensie każdy pokój pozwala na obserwowanie lokalnego środowiska z niepowtarzalnej perspektywy. Co istotne, okolice Helgeland zachwycają nie tylko podczas mroźnej zimy. W lecie — dzięki Prądowi Zatokowemu — następuje znaczne ocieplenie, które sprawia, że do hotelu Svarts będą mogli przybyć entuzjaści kajakarstwa oraz pieszych wycieczek.

Źródło : CNN
Zdjęcie : www.svart.no

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com