Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Podróżowanie to najlepsza forma edukacji

Podróżowanie to najlepsza forma edukacji

Na pewno wielu z was (jeśli nie wszyscy) zgodzi się, że prawdziwa edukacja na temat życia toczy się poza szkolnymi murami. Wielu sytuacji nie wyniesiemy ze szkolnej ławki ani nie nauczymy się z książki. Sposobów na naukę jest mnóstwo, a jednym z nich jest podróżowanie. Nieważne czy odwiedzasz urocze uliczki Lizbony, wspinasz się na Mount Everest czy wylegujesz na piaszczystej plaży... podróżowanie jest po prostu najlepszym nauczycielem.

1. Uczysz się języków

Chociaż język angielski zna większość ludzi na świecie i prawdopodobnie porozumiesz się nim w każdym zakątku świata, na pewno z podróży powrócisz ze znajomością kilku nowych zwrotów. Oczywiście w języku kraju, który odwiedziłeś. W pewien sposób, podróże zmuszają do przyswajania obcych języków - nawet jeśli to tylko podstawy. Jeżeli język przypadnie Ci do gustu lub zauważysz, że z łatwością przychodzi Ci jego zapamiętywanie - zawsze możesz rozwijać swoje umiejętności językowe właśnie w tym kierunku. Przy okazji, na pewno wielokrotnie słyszałeś, że książkowa nauka języka nijak się ma do przebywania w danym kraju. Nie jest to mit i możesz o tym przekonać się sam. Wystarczy spakować plecak i ruszyć w podróż!

2. Uczysz się historii

Żadna książka nie pozwoli Ci zapamiętać historii tak dobrze, jak podróżowanie w historyczne zakątki naszego globu. Obserwowanie na żywo ulic, odwiedzanie galerii, muzeów i miejsc naznaczonych historią po prostu zapada w pamięć! Nauka na temat różnych dynastii, konfliktów i zmian przychodzi znacznie łatwiej, kiedy uczysz się o nich niemal "na żywo".

3. Poznajesz dzisiejszy świat

Podróżowanie uczy nie tylko historii świata, ale także tego jak wygląda on dzisiaj. Pomimo podobieństw, wiele krajów różni się sytuacją polityczną, ekonomiczną czy chociażby społeczną. Łatwiej zrozumieć te struktury po prostu przez chwilę w nich żyjąc, bez perspektywy przedstawianej nam przez media.

4. Poznajesz obce kultury

Nie tylko podróże za granicą, ale także wewnątrz własnego kraju, pozwalają odkrywać zupełnie różne podejście do świata. Na kulturę danego miejsca wpływa przecież tyle czynników! Będziesz mógł lepiej zrozumieć inną kulturę i dostrzec wpływy na inne sfery życia. Jakie? Chociażby kuchnię, etykietę czy po prostu styl życia. Co ciekawe, nie dostrzeżesz wyłącznie różnic! Podróżując po świecie, na pewno ze zdziwieniem zauważysz, jak wiele łączy ludzi z dwóch różnych krańców świata.

5. Uczysz się nowych rzeczy

Podróżowanie na każdym kroku będzie dla Ciebie sprawdzianem. Kiedy eksplorujesz nowe miejsca, często po prostu robisz rzeczy, których nie dokonasz siedząc przed komputerem. Nieważny czy to karmienie słoni w Kambodży, wspinaczka górska w Nepalu czy samba w Rio de Janeiro - zawsze doświadczysz czegoś nowego. A emocje i nauka wyciągnięta z każdego nowego doświadczenia zostanie z Tobą na całe życie. :)

6. Uczysz się niezależności i odwagi

Możesz być nieśmiały, wycofany i aspołeczny. Kiedy wyjedziesz w podróż, nie będziesz mieć ani czasu ani możliwości, by Twoja nieśmiałość byłą górą. Prędzej czy później będziesz musiał wybrać się do sklepu, zapytać o drogę czy kupić posiłek od lokalnego sprzedawcy. Podróżowanie wymusza na nas niezależność - zwłaszcza, kiedy podróżujemy w pojedynkę. W końcu niezależność to jeden z celów edukacji. Dzięki podróżowaniu nie tylko dojrzejesz, ale także dowiesz się jak radzić sobie w zaskakujących sytuacjach, jak dbać o własny budżet czy po prostu - jak pokonywać własne słabości.

7. Uczysz się samego siebie

Podróże to nie tylko świetny nauczyciel historii, języków czy polityki. Pozwala nam również dowiedzieć się więcej o nas samych i to chyba najważniejszy aspekt edukacji poprzez podróż. Dzięki podróżowaniu odkryjesz nie tylko drzemiący w Tobie potencjał, ale dowiesz się także co naprawdę powoduje, że jesteś szczęśliwy. Prawdopodobnie pokochasz samego siebie.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś co chcesz robić ze swoim życiem w przyszłości, wyjazd do miejsc, które zawsze chciałeś odwiedzić lub takich, o których nigdy nie słyszałeś, jest świetnym sposobem na podejmowanie decyzji. Nie wierzysz? Zmiana otoczenia to także zmiana wewnątrz nas samych!

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com