Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
10 najtrudniej dostępnych górskich schronisk

10 najtrudniej dostępnych górskich schronisk

Stopa za stopą. Wspinasz się godzinami, jesteś zmęczony, zmarznięty i marzysz o odpoczynku i filiżance gorącej czekolady. Chociaż zanurzasz się we wspaniałych widokach, do celu wciąż daleko. Jeszcze tylko kilka drabin, łańcuchów i osuwających się skał i będziesz na miejscu – w jednym z najtrudniej dostępnych schronisk w Europie.
Zaczynamy!

10. Solvay Hut – Szwajcaria

fot. ocdn.eu
Na skalistym zboczu, na wysokości ponad 4 tysięcy metrów, znajduje się „przyczepione” schronisko Solvay. Umiejscowiony na grzbiecie Matterhorn – charakterystycznego trójkątnego szczytu Szwajcarii. Nadzorowany przez szwajcarski klub alpinistów zapewnia w niebezpiecznych sytuacjach wsparcie dla 10 osób!

9. Rifugio Nuvolau – Włochy

fot. www.tripadvisor.com

To już nie żarty, wspaniałe widoki sprzed Nuvolau na pewno będą mieszać się z uczuciem mdłości! Skalisty szczyt Dolomitów włoskich mogą osiągnąć tylko naprawdę zaprawieni w bojach. Pod górę Trudge dochodzi się bardzo długo i w trudnych warunkach. Jednak na 2 575 metrów czeka na Ciebie ciepłe łóżko, smaczne posiłki i wspaniałe towarzystwo. Schronisko zbudowane zostało w 1883 roku i podczas I wojny światowej służyło, jako punkt „obserwacyjny”.

8. Hornli Hut – Szwajcaria

fot. www.summitpost.org

Jeśli wybierasz się na Matterhorn, możesz odpuścić przerażającą podróż do Solvay Hut i zatrzymać się tuż u podnóża góry – w schronisku Hornli. Umieszczone na wysokości 3 260 metrów, poza ciepłymi posiłkami i ochroną przed zimnem oferuje swym odwiedzającym podwójne łóżka, w których będziesz spał… jak dziecko! Zwłaszcza kiedy rozsmakujesz się w szwajcarskich przysmakach takich jak ziemniaki z serem i domowy keks.

7. Rifugio Gnifetti – Włochy

fot. www.rifugimonterosa.it

Wczepione w skaliste (lub zaśnieżone) zbocze góry, schronisko umieszczone jest na wysokoci 3 647m w północno-wschodniej części Włoch, gdzie swój zasięg ma również Francja i Szwajcaria. Jest tu wszystko czego potrzebują fani górskich wędrówek – ciepłe, obfite posiłki, ogrzewane pokoje i darmowe prysznice. Górskie schronisko czy wysokogórski raj?

Booking.com
Booking.com

6. Refuge des Cosmiques – Francja

fot. www.chamonix.net

Pobyt w kosmosie bez opuszczania ziemi? Możliwe tylko we Francji! Górskie schronisko położone na wysokości 3 613 metrów osadzony w niepewnej pozycji pośród szczytów uroczej miejscowości narciarskiej Chamonix. Wszyscy miłośnicy gór i zimowego szaleństwa znajdą tutaj nowoczesne pokoje oraz pełną obsługę hotelową.

5. Refuge de Tete Rousse – Francja

fot. www.savoie-mont-blanc.com

Odwiedzający Chamonix mogą również zatrzymać się w „czerwonogłowym” schronisku Tete Rousse. Znajduje się on na 3 167metrach i w 2005 roku został kompletnie przebudowany przez francuski klub alpinistów. Obecnie dostarcza on przestrzeni dla 74 osób, które chcą zatrzymać się w tym rejonie.

4. Cabane Bertol – Szwajcaria

fot. www.camptocamp.org

Coś dla hardkorów? Proszę bardzo! Podróżnicy chcący zakończyć szlak Haute – czyli pieszy szlak łączący Chamonix i Zermatt, stoją przed wyzwaniem dotarcia do schroniska Cabane Bertol. Umieszczony na wysokości ponad 3 tysięcy metrów, dostępy wyłącznie po pokonaniu szeregu drabin i łańcuchów. Nagrody jednak są wyborne – kulinarne rozkosze pełne domowych ciast i tart, gotowanych mięs, win, a nawet… dań wegetariańskich!

3. Rifugio Lagazuoi – Włochy

fot. www.backpacker.com

Określane jako najbardziej przyjazne schronisko, Lagazuoi położone jest wzdłuż Alra Via 1 i na pewno przekracza wszelkie wyobrażenia co do zwykłej, górskiej chaty. Opiekunowie schroniska oferują odwiedzającym najwyższy luksus, w kwaterach prywatnych, w otoczeniu tętniącego życiem baru i pełnej oferty gastronomicznej (!). Jednak dojście do schroniska nie jest wcale łatwe, a wręcz momentami niemożliwe. Dla tych, którym uda się pokonać trudy wędrówki czeka nieoceniona gościnność, gastronomiczne niebo i pełna gama regionalnych specjałów.

Booking.com
Booking.com

2. Rifugio Coldai – Włochy


fot. www.caiveneto.it

To schronisko, dla zmęczonych podróżników zdaje się być górską fatamorganą. Droga do niego to prawie 2200 metrów w górę i 175 mil nierównego terenu Dolomitów. Warto jednak przeć do przodu by odwiedzić Coldai. Wewnątrz schroniska czeka wspaniała jadalnia, gdzie szef kuchni przygotowuje wyborne dania dla Twojego skręconego widokami żołądka. Pyszne gnocchi z oliwą z oliwek, świeża zupa minestrone, a może piętro tiramisu eksplodujące boskim mascarpone?

1. Monte Rosa-Huette – Szwajcaria

fot. www.nemetschek.com

Schronisko, które w 2009 roku zostało całkowicie przebudowane, składa swoją strukturą hołd naturalnemu otoczeniu. Opisywane jako futurystyczne schronisko ekologiczne znajduje się na wysokości 2 883 metrów, u podnóża Monte Rosa – najwyższego masywu Szwajcarii. Zbudowane głównie ze stali nierdzewnej, aluminium i drewna, zaspokaja 90% swojego zapotrzebowania energetycznego, dzięki energii słonecznej.


Zatem… śmiało! Ruszaj na szlak. Życie na krawędzi nie jest w końcu takie złe! ;)

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com