Jak Tatry to tylko Zakopane? Nic bardziej mylnego!
Według danych udostępnionych przez Lion’s Bank w raporcie z 2014 roku, w rodzimych górach udzielono w owym roku prawie 7 milionów noclegów, w dziesięciu najpopularniejszych górskich miejscowościach. Oczywiście dla wielu zaskoczeniem nie będzie pierwsze miejsce Stolicy Polskich Tatr, w których wykupiono blisko 1,4 miliona noclegów. Mimo wielu uroków tego miejsca, nie jest to raczej miasto dla osób, które chcą spędzić urlopowy czas z dala od tłumów, wszechobecnego zgiełku i odwracających wzrok od górskich pejzaży kolorowych stoisk z pamiątkami. Ale czy Polskie Tatry mają do zaoferowania turystom coś więcej, aniżeli
Rysy,
Kasprowy i Zakopane? Każdy, kto myśli inaczej, jest w ogromnym błędzie. Oto miejscowości położone w Tatrach, które wprost trzeba odwiedzić, niezależnie od urlopowych postanowień.
Białka Tatrzańska
Odkąd Termy Bania rozsławiły Białkę Tatrzańską to wydaje się być oczywistym wyborem dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów, skorzystać z wyjątkowej atrakcji wellness i nacieszyć się świeżym, górskim powietrzem! Okoliczne pensjonaty i hotele takie jak
Hotel Liptakowka czy Pensjonat
Pod Kotelnica oferują najwyższy poziom usług hotelarskich, strefy Wellness (lub pakiety z wstępem do term) oraz wyśmienitą kuchnię za rozsądne pieniądze. Warto dodać, że Białka Tatrzańska zlokalizowana jest bardzo blisko Zakopanego, do którego dojedziemy stąd w raptem 30 minut!
Gliczarów Górny
Pierwsza miejscowość, którą warto zapisać na checkliście. Chociażby z tego powodu, że jest to jedna z najwyżej położonych wsi w naszym kraju, na przepięknym wzgórzu. Jeszcze niedawno charakter tej miejscowości był stricte rolniczy, jednak od pewnego czasu, wskutek usilnego działania władz, Gliczarów Górny pokazuje swoje turystyczno-wypoczynkowe oblicze. Nocleg w tym miejscu można polecić przede wszystkim amatorom fotografii i przepięknych górskich pejzaży w ogóle. A to dlatego, że wchodząc na wzgórze, na którym zlokalizowana jest miejscowość, ujawnia się przepiękny, niczym niezakłócony widok na całe Tatry. Doskonale widać stąd m.in. Giewont i inne ośnieżone szczyty Podhala. Poza tym, Gliczarów Górny oferuje wyjątkowe wrażenia estetyczne wywołane unikalną, podhalańską zabudową. Wysokie, wąskie domki ze spadzistymi dachami doskonale wpisują się w górskie krajobrazy. Kiedy warto przyjechać do Gliczarowa? Chociażby w czasie, w którym odbywają się cykliczne imprezy kulturalno-rozrywkowe, których nota bene stale przybywa. Do najpopularniejszych można zaliczyć Festyn Gliczarowski odbywający się 15 sierpnia, ale także imprezy sportowe: Rajd Narciarski o Puchar Gliczarowa.
Ząb
Ostatnimi czasy z pewnością jedna z najbardziej popularnych, górskich miejscowości. To przecież stąd pochodzi nasz wielki mistrz, skoczek narciarski Kamil Stoch. Ząb jest jeszcze wyjątkowy z innego powodu: o ile Gliczarów Górny należy do najwyżej położonych miejscowości w Polsce, o tyle Ząb wiedzie w tym zestawieniu dumny prym. Przy ładnej pogodzie rozciąga się piękna, pełna panorama najwyższych polskich gór. Mimo, że w Zębie z roku na rok pojawia się coraz więcej turystów, to jego mieszkańcy pozostali przy swoich rolniczo-pasterskich tradycjach, kultywowanych od czasów założenia wsi, a więc od ponad 300 lat. Mimo niewielkiej liczby mieszkańców, i relatywnie małej powierzchni, jest w Zębie kilka rzeczy, które warto zobaczyć. Należy do nich między innymi zabytkowy Kościół pod Wezwaniem Świętej Anny, zbudowany na początku XX wieku. Drewniana konstrukcja kościoła i jego wystrój jest charakterystyczny dla podhalańskiego folkloru; do świątyni należy również niewielki cmentarz z oryginalną kapliczką. Warto wiedzieć, że przez tę miejscowość przebiega także słynny Szlak Papieski, którym 7 czerwca 1997 roku przejeżdżał św. Jan Paweł II, podróżując z Krzeptówek do Ludźmierza. Wydarzenie to postanowiono upamiętnić, fundując piękną wieżyczkę papieską, okraszoną napisem: „Witaj Gazdo Świata w miejscu, gdzie najbliżej do nieba”.
Urlop w Zębie będzie trafionym wyborem także dla miłośników sportów narciarskich. Dostępne tu są wyciągi zarówno dla początkujących narciarzy, jak również dla tych, którzy pierwsze kroki mają już za sobą i poszukują większych wyzwań.
Murzasichle
Kolejna z miejscowości w wysokich Tatrach, które warto odwiedzić szukając wypoczynku poza Zakopanem. Murzasichle przyciąga przede wszystkim miłośników górskiej, letniej przyrody -
bezpośrednie sąsiedztwo Tatrzańskiego Parku Narodowego z pewnością sprzyja obserwacjom. Nazwa tej miejscowości pochodzi od rzeczki Sichła, która niegdyś przecinała dwie osady: Mur oraz Zasichle. Gdy obie osady połączyły się, powstała ta oryginalna, obcobrzmiąca nazwa.
Poza wyjątkowymi walorami przyrodniczymi,
Murzasichle oferuje również turystom sześć wyciągów narciarskich, które w razie potrzeby są sztucznie ośnieżane, oświetlane i ratrakowane – jest to więc idealne miejsce na aktywny wypoczynek całą rodziną. Rosnąca popularność tego miejsca sprawiła, że w ostatnim czasie zbudowano tu kilka dużych ośrodków wypoczynkowych, wyposażonych w sezonowe lub całoroczne baseny. Dla kobiet przewidziano kompleksowe centra odnowy biologicznej oraz
Murzasichle słynie również z kuligów, które organizowane są zarówno w lecie, jak i zimie. Kilku lub kilkunastoosobowe grupy obsługiwane są przez lokalne firmy, a praktycznie każdą przejażdżkę wieńczy biesiada przy dużym ognisku.
Jedną z wielu perełek architektonicznych Murzasichla jest piękny, drewniany Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – znajduje się w nim kopia XIII-wiecznego tryptyku kościoła w Opatówku.
Chochołów
Należy wspomnieć, że od pewnego czasu baseny termalne w polskich górach to prawdziwy hit. Największy taki kompleks, tłumnie odwiedzany przez rodzinny, znajduje się właśnie w Chochołowie – miejscowości położonej u stóp Tatr Zachodnich. Mimo, iż ze względu na wielkość przepełnienie Chochołowskim Termom raczej nie grozi, to w podbramkowych sytuacjach tuż obok, po słowackiej stronie znajduje się Meander w Orawicach. Chochołów słynie również unikatowej zabudowy drewnianej, przez co przez wielu turystów uznawany jest za górski, żywy skansen.
Nie ma chyba żadnego miłośnika gór, który nie słyszałby o Dolinie Chochołowskiej, najdłużej takiej w Polskich Tatrach. Miejsce to wygląda magicznie szczególnie wiosną, w czasie kwitnienia wczesnych gatunków kwiatów. Dolina Chochołowska jest bowiem licznie ukwiecona krokusami.
Decydując się na wypoczynek w Chochołowie, warto również odwiedzić Muzeum Powstania Chochołowskiego, założonego na pamiątkę uczczenia krótkiego powstania zbrojnego przeciwko Austrii w czasie Rewolucji Krakowskiej.
Tatry to nie tylko Zakopane!
Reasumując, jest wiele miejsc w Polskich Tatrach, które warto odwiedzić, jak powyższe czy chociażby
Bialy Dunajec. Szczególnie, jeśli chcemy wypocząć z dala od ulicznego gwaru i zobaczyć miejsca, które nie są w górskich przewodnikach eksponowane w pierwszej kolejności. Mimo, że wyżej wymienione miejscowości nie są najbardziej tłumnie odwiedzane przez turystów, to jednak należy odpowiednio wcześniej zaplanować nocleg, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Stale rosnącą popularnością cieszą się internetowe wyszukiwarki miejsc hotelowych w górach, a wśród nich zdecydowanie warto zwrócić uwagę na wyszukiwarkę
Findbed . Dzięki niej możemy zarezerwować miejsca noclegowe w Tatrach, ale po cenie, którą sami zaproponujemy. Pozwala to czasami zaoszczędzić naprawdę znaczne kwoty, które z powrotem zasilą urlopowy budżet.
Zobacz więcej
Stopa za stopą. Wspinasz się godzinami, jesteś zmęczony, zmarznięty i marzysz o odpoczynku i filiżance gorącej czekolady. Chociaż zanurzasz się we wspaniałych widokach, do celu wciąż daleko. Jeszcze tylko kilka drabin, łańcuchów i osuwających się skał i będziesz na miejscu – w jednym z najtrudniej dostępnych schronisk w Europie.
Czytaj dalej...
Góry są krainą, która od zawsze rozpalała wyobraźnię podróżników i turystów z uwagi na swoje bajkowe pejzaże oraz specyficzny mikroklimat...
Czytaj dalej...