Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Górskie uzdrowiska w Polsce

Górskie uzdrowiska w Polsce

Po całej Polsce rozsianych jest 45 miejscowości, które posiadają status uzdrowiska. Ich usytuowanie wyraźnie pokazuje, że jeśli mielibyśmy szukać spokoju, odpoczynku i wyjątkowego mikroklimatu, to swój wzrok powinniśmy skierować przede wszystkim na południe kraju. To właśnie tam znajduje się ich najwięcej, i to właśnie na nich skupimy się w niniejszym tekście, opisując pokrótce przede wszystkim te, które przez Ministerstwo Zdrowia zostały zakwalifikowane jako uzdrowiska górskie. Łącznie jest to osiem pięknych i bardzo atrakcyjnych miasteczek, gdzie rzeczywiście warto się udać na chociażby wczasy dla seniora w górach z basenem i zregenerować swój organizm.

Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę każdego z uzdrowisk, gdzie podczas opisu wzięliśmy na afisz przede wszystkim walory zdrowotne oraz atrakcyjność turystyczną wymienionych miejscowości. Są to miejsca o szczególnych właściwościach leczniczych, i właśnie ten fakt chcemy w niniejszym tekście dobitnie podkreślić.
Booking.com
Booking.com

Jedlina-Zdrój


Zgodnie z kolejnością alfabetyczną, zestawienie górskich uzdrowisk rozpoczynamy od Jedliny-Zdrój, która jest jedną z 11 miejscowości uzdrowiskowych na terenie województwa dolnośląskiego. Jedlina, która do 1945 roku nosiła jeszcze nazwę Charlottenbrunn, jest miejscem, w którym od blisko 300 lat kuracjusze korzystają z wyjątkowego klimatu i walorów przyrodniczych. Wpływ na to ma jej położenie, bowiem znajduje się w malowniczym paśmie Gór Wałbrzyskich i Sowich, między wzgórzami Kobieli i Rzepiska. Najważniejszym punktem miejscowości jest Dom Zdrojowy, przy którym rozpoczyna się szlak turystyczno-rekreacyjny, przecinający istotniejsze punkty widokowe (np. promenadę z widokiem na Góry Wałbrzyskie) oraz kulturowe (kościół ewangelicko-augsburski z 1860 r.). Przechodząc do kwestii zdrowotnych, to w Jedlinie można zażyć słynnych kąpieli mineralnych, jak również wspomóc leczenie dychawicy oskrzelowej, przewlekłego nieżytu dróg oddechowych i zapalenia zatok, pylicy płuc, chorób stawów oraz stanów wyczerpania.

Atrakcje turystyczne w Jedlinie-Zdrój:
-Uzdrowiskowy szlak spacerowy
-Plac zdrojowy z domem zdrojowym z XVIII wieku
-Pałac Jedlinka z 1615 roku
-Kościół Ewangelicki
-Dworzec kolejowy wraz z zabytkowymi obiektami


Krynica-Zdrój


Z Dolnego Śląska przenosimy się do województwa małopolskiego. To tu znajduje się kolejne „zagłębie” uzdrowisk, wśród których wyróżnia się najsłynniejsze z nich, czyli Krynica-Zdrój. Posiadająca prawa miejskie Krynica, położona jest w Beskidzie Sądeckim i otoczona jest wzgórzami Gór Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika. Dogodne położenie sprawia, że Krynica-Zdrój jest idealnym miejscem zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek. Miejscowość pełni również bardzo ważną rolę kulturową, bowiem nieprzerwanie od 1990 roku odbywa się tu Forum Ekonomiczne, na którym spotykają się politycy i przedsiębiorcy z Polski oraz innych krajów Europy. Obok wielu atrakcji, wśród których warto wymienić Muzeum Nikifora, Muzeum Zabawek, Muzeum Turystyki Górskiej, najdłuższą kolejkę gondolową w Polsce, a także liczne szlaki piesze, rowerowe i narciarskie, Krynica obfituje także w sanatoria i szpitale uzdrowiskowe oraz ośrodki wypoczynkowe oferujące turnusy rehabilitacyjne. Leczy się tu głównie choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii. Nazywana perłą górskich uzdrowisk, Krynica- Zdrój dysponuje ponadto pijalniami i rozlewniami wód mineralnych i leczniczych, których sława już dawno wykroczyła poza granice naszego kraju.Atrakcje turystyczne w Krynicy-Zdrój:
-Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
-Muzeum Nikifora
-Muzeum Zabawek
-Muzeum Turystyki Górskiej
-Pijalnie wód: Jana, Słotwinka, Mieczysław i Pijalnia Główna
-Szlak Cerkwi Łemkowskich
-Góra Parkowa wraz z kolejką Wybrane hotele w Krynicy-Zdroju Hotel Belmonte Krynica Hotel Prezydent Krynica Hotel Pegaz Krynica

Lądek-Zdrój


Słysząc nazwę Lądek-Zdrój, mimowolnie ma się przed oczami kultową scenę z filmu Miś. Lądek, który prawa miejskie nabył już w XIII wieku, a status uzdrowiska uzyskał niemal 200 lat później, to przepiękne odrestaurowane miasto, położone w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej u podnóża Gór Złotych. Magnesem na kuracjuszy jest przede wszystkim miejscowa przyroda, która wraz z parkami uzdrowiskowymi, stanowi idealne warunki do spacerów, turystyki pieszej oraz innych form aktywnego wypoczynku. W Lądku zdrój znajdują się także liczne sanatoria, w których leczy się równie liczną ilość schorzeń, takich jak: choroby endokrynologiczne, choroby naczyń obwodowych, choroby reumatologiczne, choroby układu nerwowego, choroby przemiany materii, choroby skóry, choroby układu oddechowego, czy też osteoporozę. Ze spokoju oraz bardzo korzystnych warunków w procesie leczenia, czerpali w przeszłości między innymi: cesarzowa Katarzyna II, cesarz Aleksander I, a nawet były prezydent Stanów Zjednoczonych Quincy Adams.

Atrakcje turystyczne w Lądku-Zdrój:
-Park Zdrojowy
-Arboretum
-Źródło Sw. Jadwigi
-Kościół Narodzenia NMP
-Kościół Ewangelicki
-Gotycki Most Św. JanaRabka-Zdrój


Booking.com
Booking.com
Po raz kolejny z województwa dolnośląskiego wracamy do Małopolski, by zatrzymać się tym razem w Rabce-Zdrój. Miasto leżące w Kotlinie Rabczańskiej jest jednak nieco odmienne od poprzedników, ponieważ panuje tu zgoła inny klimat, od takiego typowo górskiego. Mała ilość opadów, duże nasłonecznienie i bardzo słabe wiatry, sprawiają, że ze względu na warunki tu panujące, uzdrowisko to można określić mianem ośrodka całorocznego. Zanim jednak przejdziemy do wypunktowania walorów leczniczych tego miejsca, to nie sposób nie wspomnieć o Rodzinnym Parku Rozrywki „Rabkoland”, który jest słynnym na całą Polskę lunaparkiem, oferującym przede wszystkim wiele atrakcji dla dzieci. Na jego terenie znajdują się ponadto dwa nietypowe muzea: Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości. Odwiedzający Rabkę, oprócz pobudek czysto rozrywkowych, stawiają również na ważną rolę uzdrowiskową tego miejsca. W rabczańskich sanatoriach leczy się bowiem choroby reumatologiczne, choroby dróg oddechowych, choroby skóry, a także choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość oraz cukrzycę.

Atrakcje turystyczne Rabki-Zdrój:
-Muzeum Etnograficzne
-Park Rozrywki „Rabkoland”
-Muzeum Orderu Uśmiechu
-Muzeum Rekordów i Osobliwości
-Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
-Kościół Św. Teresy
-Pozostałości zespołu dworskiego z XVIII w.

Szczawnica


Zostajemy w Małopolsce, kierując się delikatnie na wschód do innego popularnego kurortu, jakim jest Szczawnica. Miejscowość Znajduje się w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski - pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim. Dogodne położenie decyduje oczywiście o wysokiej atrakcyjności turystycznej tego miejsca, na co wpływ ma także rozwinięta infrastruktura turystyczna. Z kolei o charakterze leczniczym Szczawnicy stanowi łagodny klimat oraz źródła wód mineralnych, dzięki którym tutejsze sanatoria posiadają w swojej ofercie kąpiele mineralne i kwasowęglowe, jak również kuracje wodą pitną, czy też płukanie nosa i gardła. Do Szczawnicy powinny wybrać się osoby, które chcą wspomóc leczenie chorób układu pokarmowego, układu moczowego i chorób alergicznych. Warunki naturalne sprzyjają też leczeniu chorób dróg oddechowych - stanów zapalnych nosa, gardła i krtani, oraz aparatu głosowego.

Atrakcje turystyczne Szczawnicy:
-Muzeum Uzdrowiskowej
-Promenada
-XIX -wieczna zabudowa Placu Dietla
-Park górny zdrojowy
-Spływy Dunajcem

Świeradów-Zdrój


Świeradów-Zdrój jest najbardziej na zachód wysuniętą miejscowością o statusie uzdrowiska górskiego. Powtórzymy się, ale jest to niezwykle malowniczy zakątek na krańcu Polski, położony w sercu Gór Izerskich. To, co od wieków przyciąga kuracjuszy do Świeradowa, to unikalny, podgórski klimat, a także zasoby naturalnych surowców leczniczych, takich jak wody mineralne i radonowe oraz złoża borowiny. Wspomnianych wód używa się zarówno do picia, jak i do kąpieli, natomiast okłady borowinowe leczą przede wszystkim choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu krążenia oraz choroby ginekologiczne. Nie sposób w tym wszystkim nie wspomnieć o przepięknej, 80-metrowej hali spacerowej, która znajduje się w miejscowej pijalni wody. Atrakcyjność Świeradowa uzupełniają okoliczne szlaki turystyczne i rowerowe, a także zabytki takie jak Czarci Młyn oraz liczne zabytkowe pensjonaty i wille.

Atrakcje turystyczne Świeradowa-Zdrój:
-Dom Zdrojowy z halą spacerową
-Czarci Młyn
-Kolejka gondolowa „Stóg Izerski”

Wysowa-Zdrój


Wysowa-Zdrój to uzdrowisko leżące w południowo-zachodniej części Beskidu Niskiego, przy samej granicy ze Słowacją. Wysowa jest z pewnością jedną z alternatyw, leżącej nieopodal i obleganej w sezonie Krynicy-Zdrój, będąc miejscowością posiadającą bogate zaplecze w postaci leczniczych wód mineralnych. Na miejscu znajduje się bowiem aż 11 eksploatowanych źródeł, obfitujących w wody należące do szczaw alkalicznych, nasyconych wolnym dwutlenkiem węgla. Dzięki nim oraz sprzyjającemu mikroklimatowi, tutejsze sanatoria prowadzą leczenie schorzeń reumatologicznych, dróg oddechowych, nerek i dróg moczowych, jak również osteoporozy, cukrzycy i chorób układu trawienia.

Atrakcje turystyczne Wysowej-Zdrój:
-Kościół parafialny pw. NMP Wniebowziętej
-Cerkiew prawosławna pw. Opieki Matki Bożej
-Dom Zdrojowy z początku XX w.
-Szlak Przemysłu Uzdrowiskowego Wysowej w Parku Zdrojowym
-Park Wodny

Żegiestów


Można powiedzieć, że z Żegiestowem jest bardzo podobna historia, co z Wysową-Zdrój. Jest to niewielka miejscowość w okolicach Krynicy, która posiada status uzdrowiska, i która może być alternatywą, wobec bardziej znanej sąsiadki. Położony nad Popradem Żegiestów swoją działalność uzdrowiskową rozpoczął w połowie XIX wieku. Miejscowe sanatoria ukierunkowane są na leczenie chorób układu trawienia, chorób reumatologicznych, chorób nerek oraz schorzeń dróg moczowych. Wizytę w otoczonym nieskażoną przyrodą Żegiestowie, z pewnością można polecić osobom poszukującym wypoczynku i regeneracji sił, co w połączeniu ze zmianą mikroklimatu, wpłynie pozytywnie na odzyskanie zdrowia lub pomoże w złagodzeniu objawów chorobowych.

Atrakcje turystyczne Żegiestowa:
-Kościół parafialny pw. Św. Anny
-Kościół pw. Św. Kingi
-Dom Zdrojowy

Jak sami widzicie, uzdrowiska to miejscowości, które wykorzystują odpowiedni klimat i warunki przyrodnicze do prowadzenia działalności leczniczej. W miejscowych sanatoriach oraz domach zdrojowych można znaleźć szereg zabiegów, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie oraz lepsze samopoczucie. Odwiedziny wyżej wymienionych miejsc, to także świetny sposób na regenerację sił i choćby chwilową ucieczkę od miejskiego zgiełku i spraw dnia codziennego. Pamiętajcie – zdrowie najważniejsze!

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com