Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
5 Niezwykłych miejsc w Polsce, o których nie miałeś pojęcia!

5 Niezwykłych miejsc w Polsce, o których nie miałeś pojęcia!

Polska to nie tylko wyjątkowy kraj ze względu na „posiadanie” zarówno morza, jak i masywów górskich. W naszej ojczyźnie pełno jest wyjątkowych miejsc, które wcale nie są nudnymi, zabytkowymi kościołami czy zamkami. To miejsca owiane tajemnicą – fascynujące wszystkich odwiedzających swoją niezwykłością.

Poznajcie 5 niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić w Polsce.

Czermna: Kaplica Czaszek

fot. Merlin - Praca własna, CC BY 3.0, Link

Odwiedziny w tym miejscu na pewno przypomną Wam sceny iście z horroru. W Czermnej, małej miejscowości w województwie dolnośląskim znajduje się niezwykła kaplica. Jej ściany i sufit są pokryte ludzkimi czaszkami i kośćmi. Kaplicę „zdobi” ponad trzy tysiące ludzkich szczątków, a pod kaplicą znajduje się ich aż siedem razy więcej.

Nie twórzcie jednak w głowach niestworzonych historii – są to szczątki tysięcy ofiar wojen i chorób, które na przestrzeni lat nawiedziły kłodzkie ziemie. Autorem tej przerażającej kaplicy jest czeski ksiądz - Wacław Tomaszek. Zainspirowany katakumbami, poświęcił prawie 20 lat by stworzyć tę niezwykłą kaplicę, która upamiętniać miała ludzką doczesność.

Odradzamy na pierwszą randkę. ;)

Gryfino: Krzywy Las

fot. Artur Strzelczyk - Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link

Koło wsi Nowe Czarmowo, znajdującej się w zachodniopomorskim rośnie niezwykły las, który fascynuje od pokoleń naszych rodaków. Na prawie dwóch hektarach, rośnie około 300 sosen, które kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią zakrzywiają się pod kątem 90 stopni i łukiem wędrują ku górze. Deformacja sosen wynika prawdopodobnie z działań zewnętrznych, które mogły być spowodowane np. przez przejeżdżające czołgi.

Inna teoria głosi natomiast, że kształt ten jest wynikiem celowych działań, które miały pomóc w pozyskaniu odpowiedniego materiału stolarskiego. Nieważne od powodu – efekt wizualny jest wprost nie z tej ziemi.

Wągrowiec: skrzyżowanie rzek


Skrzyżowanie rzek… niby nic, prawda? A jednak! W województwie wielkopolskim, dokładnie w miejscowości Wągrowiec mamy możliwość zaobserwowania ciekawego zjawiska naturalnego. To właśnie tutaj, pod kątem prostym krzyżują się dwie rzeki – Wełna i Nielba. Co w tym fascynującego?

Wody rzek pomimo „zderzenia” nie mieszają się i… płyną dalej!

To wspaniałe zjawisko powstało w wyniku prac melioracyjnych prowadzonych w XIX wieku przez zakon cystersów – dzięki odpowiednim modyfikacjom mogli zapewnić całemu miastu nie tylko ochronę przed powodziami, ale także dopływ wody do miejskiego młyna. Różne właściwości wód obu rzek sprawiają, że wody jednej rzeki mogą przepłynąć ponad wodami drugiej nie zakłócając tym samym swojego przebiegu.

Wieściszowice: Kolorowe Jeziora

By Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Pitert (w oparciu o szablon praw autorskich). - Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu o szablon praw autorskich)., CC BY-SA 2.5, Link

W pobliżu wsi Wieściszowice możecie odwiedzić wspaniałe miejsce, które tym razem na pierwszą randkę może się świetnie sprawdzić! ;) W okolicach sudeckiej Wielkiej Kopy mieszczą się bowiem najbardziej barwne stawy w naszym kraju - Purpurowe, Szmaragdowe i Błękitne Jeziorka.

Swoje niezwykłe kolory zawdzięczają minerałom, które rozpuszczone są w wodach Kolorowych Jezior – od XVIII w. działały tu trzy kopalnie dostarczające piryt do fabryki kwasu siarkowego. Z upływem czasu wyrobiska zamieniły się w wodne zbiorniki obfite w różne związki miedzi i żelaza, i to właśnie one są odpowiedzialne za niezwykłe kolory sudeckich jeziorek.

Góry Sowie: Projekt Riese

Projekt Riese.png
fot. Äberlausitzer - downloaded and modified by Äberlausitzer from Reytan, CC0, Link


O tym miejscu na pewno już słyszeliście, chociażby podczas lekcji historii. Riese, czyli Olbrzym to projekt prawdopodobnie największej budowy zaplanowanej przez Nazistów w okresie II wojny światowej.

Nie został on nigdy dokończony, jego budową zajmowały się tysiące więźniów, którzy wymieniani byli co kilka tygodni, by żaden (z cudem) ocalałych nigdy nie wiedział jaki jest całościowy plan budowy.

Podziemny kompleks, którego przeznaczenia nie znamy do dziś powstał w pobliżu zamku Książ w górach Sowich. Spekulacji na temat miejsca jest całe mnóstwo, a z całego kompleksu dziś mamy możliwość zwiedzać trzy otwarte obiekty: Osówkę, Włodarz i sztolnie Walimskie. Stanowią one jednak drobny ułamek tego czym miało być nazistowskie, podziemne miasto, którego średnica wynosi… 5km!

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com