5 Książek o polskich himalaistach, które warto mieć na półce
W cieniu ostatnich wydarzeń związanych z tragedią pod Nanga Parbat i wyprawą na K2 my nie będziemy zajmować się analizami i oceną. W końcu zrobił to już cały Internet. Zamiast oceniać chcemy podsunąć Wam kilka lektur, które warto przeczytać by chociaż spróbować zrozumieć miłość, pasję, odwagę i emocje, które noszą w sobie pasjonaci himalaizmu.
Poznajcie 5 książek, które powinniście przeczytać, jeśli chcecie wiedzieć więcej o polskich himalaistach:
Mariusz Sepioło - “Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”
Chociaż często mówi się i słyszy o polskich himalaistach, nie można pominąć kobiecej “kadry” tej niezwykłej dyscypliny. Polskie himalaistki zapisały się na kartach historii światowego himalaizmu i nie sposób przejść obok ich historii obojętnie. Jeśli więc myślałeś, że himalaizm to męski sport… pomyśl jeszcze raz i poznaj historie tych, które były pierwsze.
“(...)Ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe. Wanda Rutkiewicz nieraz spojrzała śmierci w oczy. Dobrosława Miodowicz-Wolf umarła, pomagając innym. Halina Kruger-Syrokomska zasnęła w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów i nigdy się nie obudziła. Ale te, które przeżyły, mówią: góry są po to, żeby w nich żyć, a nie umierać.(...)”
Dominik Szczepański, Adam Bielecki - “Spod zamarzniętych powiek”
Książka napisana tak, że czytając ją możecie odnieść wrażenie jakby to Wasz bliski znajomy opowiadał wszystkie te historie. A jest ich cała masa. Adam Bielecki to nie tylko pozytywny wariat, ale też człowiek wielu osiągnięć i jeden z najmłodszych zdobywców wśród himalaistów.
W książce znajdziecie dużo humoru, ale także fragmenty, które będziecie z niedowierzaniem czytać po kilka razy. Dodatkowo interaktywność pozycji pozwala wędrować razem z Adamem - pod kodami QR kryją się linki do materiałów wideo z danej wyprawy. Naprawdę warto!
Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski - “Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”
Ta książka to nie tylko opowieść o himalaiście. To opowieść o legendzie. Legendzie polskiego himalaizmu.
“(...)Autorzy dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią.(...)”
Jeżeli chcecie bliżej poznać legendę polskiego himalaizmu, ta pozycja to must-have!
Anna Kamińska - “Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”
Jeśli zaintrygowała Cię pierwsza pozycja na naszej liście, ta będzie jeszcze bardziej interesująca. Wanda Rutkiewicz to legenda kobiecego himalaizmu. Niezwykła kobieta z niezwykła pasją, która udowodniła, że pasja i miłość do gór to wielka siła.
“(...) Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Od małego słynęła ze „żmudzkiego” uporu.(...)”
W książce poza historią Wandy znajdziecie także fotografie, które nigdzie wcześniej się nie ukazały i rozmowy z bliskimi, którzy nigdy wcześniej o Wandzie nie mówili.
Beata Sabała-Zielińska - “Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką”
Ta pozycja to historia opowiedziana z innej perspektywy. Z drugiej strony. Ze strony kochającej żony i matki, która przez wiele lat związana była węzłem małżeńskim z himalaistą. Rozmowa z Ewą Berbeką, żoną Maćka Berbeki, który zginął pod Broad Peak to wspaniała lektura, z której wyłania się obraz silnego i pięknego związku. Z lektury dowiecie się nie tylko o tym jaki prywatnie był Berbeka, ale także jak wygląda życie z człowiekiem, dla którego pasja to wszystko.
Książka Beaty Sabały-Zielińskiej ukazuje zupełnie inną perspektywę i udowadnia, że miłość może sięgać bardzo wysoko. :)
Jakie książki dodalibyście jeszcze do tego zestawienia? Piszcie w komentarzu!
Zobacz więcej
Polska to nie tylko wyjątkowy kraj ze względu na „posiadanie” zarówno morza, jak i masywów górskich. W naszej ojczyźnie pełno jest wyjątkowych miejsc, które wcale nie są nudnymi, zabytkowymi kościołami czy zamkami...
Czytaj dalej...
Tegoroczny długi weekend wypada wyjątkowo korzystnie, dlatego każdemu, kto szuka pomysłu na zagospodarowanie wolnych dni, przedstawiamy najlepsze propozycje na spędzenie majówki w górach.
Czytaj dalej...