Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
5 Książek o polskich himalaistach, które warto mieć na półce

5 Książek o polskich himalaistach, które warto mieć na półce

W cieniu ostatnich wydarzeń związanych z tragedią pod Nanga Parbat i wyprawą na K2 my nie będziemy zajmować się analizami i oceną. W końcu zrobił to już cały Internet. Zamiast oceniać chcemy podsunąć Wam kilka lektur, które warto przeczytać by chociaż spróbować zrozumieć miłość, pasję, odwagę i emocje, które noszą w sobie pasjonaci himalaizmu.

Poznajcie 5 książek, które powinniście przeczytać, jeśli chcecie wiedzieć więcej o polskich himalaistach:

Mariusz Sepioło - “Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”

Chociaż często mówi się i słyszy o polskich himalaistach, nie można pominąć kobiecej “kadry” tej niezwykłej dyscypliny. Polskie himalaistki zapisały się na kartach historii światowego himalaizmu i nie sposób przejść obok ich historii obojętnie. Jeśli więc myślałeś, że himalaizm to męski sport… pomyśl jeszcze raz i poznaj historie tych, które były pierwsze.

“(...)Ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe. Wanda Rutkiewicz nieraz spojrzała śmierci w oczy. Dobrosława Miodowicz-Wolf umarła, pomagając innym. Halina Kruger-Syrokomska zasnęła w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów i nigdy się nie obudziła. Ale te, które przeżyły, mówią: góry są po to, żeby w nich żyć, a nie umierać.(...)”
Booking.com
Booking.com

Dominik Szczepański, Adam Bielecki - “Spod zamarzniętych powiek”

Książka napisana tak, że czytając ją możecie odnieść wrażenie jakby to Wasz bliski znajomy opowiadał wszystkie te historie. A jest ich cała masa. Adam Bielecki to nie tylko pozytywny wariat, ale też człowiek wielu osiągnięć i jeden z najmłodszych zdobywców wśród himalaistów.

W książce znajdziecie dużo humoru, ale także fragmenty, które będziecie z niedowierzaniem czytać po kilka razy. Dodatkowo interaktywność pozycji pozwala wędrować razem z Adamem - pod kodami QR kryją się linki do materiałów wideo z danej wyprawy. Naprawdę warto!

Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski - “Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”

Ta książka to nie tylko opowieść o himalaiście. To opowieść o legendzie. Legendzie polskiego himalaizmu. “(...)Autorzy dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią.(...)”

Jeżeli chcecie bliżej poznać legendę polskiego himalaizmu, ta pozycja to must-have!

Anna Kamińska - “Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”

Jeśli zaintrygowała Cię pierwsza pozycja na naszej liście, ta będzie jeszcze bardziej interesująca. Wanda Rutkiewicz to legenda kobiecego himalaizmu. Niezwykła kobieta z niezwykła pasją, która udowodniła, że pasja i miłość do gór to wielka siła.

“(...) Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Od małego słynęła ze „żmudzkiego” uporu.(...)”

W książce poza historią Wandy znajdziecie także fotografie, które nigdzie wcześniej się nie ukazały i rozmowy z bliskimi, którzy nigdy wcześniej o Wandzie nie mówili.

Beata Sabała-Zielińska - “Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką”

Ta pozycja to historia opowiedziana z innej perspektywy. Z drugiej strony. Ze strony kochającej żony i matki, która przez wiele lat związana była węzłem małżeńskim z himalaistą. Rozmowa z Ewą Berbeką, żoną Maćka Berbeki, który zginął pod Broad Peak to wspaniała lektura, z której wyłania się obraz silnego i pięknego związku. Z lektury dowiecie się nie tylko o tym jaki prywatnie był Berbeka, ale także jak wygląda życie z człowiekiem, dla którego pasja to wszystko.

Książka Beaty Sabały-Zielińskiej ukazuje zupełnie inną perspektywę i udowadnia, że miłość może sięgać bardzo wysoko. :)

Jakie książki dodalibyście jeszcze do tego zestawienia? Piszcie w komentarzu!

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com