Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
5 Filmów o górach, które musisz zobaczyć!

5 Filmów o górach, które musisz zobaczyć!

Góry i wspinaczka budzą fascynację i są wyjątkowo widowiskowym tematem książek czy filmów. Decyzje alpinistów oraz himalaistów o narażaniu swojego życia i zdrowia dla zdobycia najwyższych szczytów świata są dla większości z nas bowiem niezrozumiałe, co nie zmienia faktu, że napięcie i ryzyko pojawiające się w trakcie wielu wypraw potrafią przyciągnąć przed ekrany wielomilionową widownię. Tematyka górska inspirowała więc twórców filmowych zarówno do mierzenia się z produkcjami typowo komercyjnymi, zapierającymi dech widowiskowością, jak i filmami dokumentalnymi czy pozycjami będącymi bardzo indywidualną, artystyczną wizją górskich klimatów. Oto pięć filmów o górach, które musisz zobaczyć, jeśli pasjonuje Cię ten temat lub sam uprawiasz wspinaczkę.

1. "Zaginiony"


Biografia Brytyjczyka George'a Mallory'ego, człowieka, który jako pierwszy chciał zdobyć najwyższą górę świata - Mount Everest i zaginął w trakcie wspinaczki w tajemniczych okolicznościach w latach 20. XX wieku. O losach jego wyprawy i odnalezieniu ciała Mallory'ego dopiero po 75 latach opowiada film rozgrywający się w dwóch planach czasowych, w którym wystąpiła czołówka brytyjskich aktorów, m.in. Alan Rickman czy Liam Neeson.

2. "Everest"


Ponownie przenoszący widzów na najwyższy szczyt świata film opowiadający o tragicznych wydarzeniach w trakcie wypraw komercyjnych z 1996 roku zorganizowanych przez Roba Halla i Scotta Fischera. Oparty na książce uczestnika jednej z nich - Jona Krakauera - "Wszystko za Everest" dramat pokazuje splot nieszczęśliwie podjętych decyzji i nagłego załamania pogody, które doprowadziły do śmierci kilku amatorów wspinaczki oraz głównych organizatorów wypraw. W filmie zobaczymy m.in. Jake'a Gyllenhala, Josha Brolina i Jasona Clarke'a.

3. "Czekając na Joe"


Fabularyzowany dokument pokazujący z kolei wydarzenia rozgrywające się na Siula Grande w Peru, w które aż trudno uwierzyć w trakcie oglądania tego filmu. Uczestnikami tej wyprawy są Joe Simpson i Simon Yates zdobywający górę w 1985 roku. W trakcie wspinaczki Joe łamie nogę a Simon, mimo że grozi to śmiercią im obu, próbuje pomóc mu zejść na dół. O wydarzeniach opowiedział w napisanej przez siebie po zakończeniu książce "Dotknięcie pustki".

4. "Krzyk kamienia"


Artystyczną wizję wspinaczki wysokogórskiej na patagoński szczyt Cerro Torre zobaczymy w filmie Wernera Herzoga, jednego z najbardziej oryginalnych reżyserów współczesnego kina. Jak to w przypadku Herzoga bywa, film ma swoich zagorzałych zwolenników doceniających przepiękne zdjęcia oraz przeciwników krytykujących mało poruszającą akcję. Własną opinię najlepiej wyrobić sobie po samodzielnym seansie.

5. "Północna ściana"


Tym razem przenosimy się w Alpy Berneńskie i do roku 1936, kiedy dwaj bawarscy alpiniści próbują zdobyć północną ścianę szczytu Eiger, do tej pory niedostępnego. Wraz z nimi do walki o zdobycie góry rusza kolejny duet wspinaczy z Austrii. W trakcie wyprawy dochodzi jednak do wypadku i bohaterowie muszą podjąć dramatyczną walkę o przetrwanie.