Serwis korzysta z plików cookie. Poznaj szczegóły Polityki prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
10 Filmów o górach, które musisz zobaczyć!

10 Filmów o górach, które musisz zobaczyć!

Góry i wspinaczka budzą fascynację i są wyjątkowo widowiskowym tematem książek czy filmów. Decyzje alpinistów oraz himalaistów o narażaniu swojego życia i zdrowia dla zdobycia najwyższych szczytów świata są dla większości z nas bowiem niezrozumiałe, co nie zmienia faktu, że napięcie i ryzyko pojawiające się w trakcie wielu wypraw potrafią przyciągnąć przed ekrany wielomilionową widownię. Tematyka górska inspirowała więc twórców filmowych zarówno do mierzenia się z produkcjami typowo komercyjnymi, zapierającymi dech widowiskowością, jak i filmami dokumentalnymi czy pozycjami będącymi bardzo indywidualną, artystyczną wizją górskich klimatów. Oto pięć filmów o górach, które musisz zobaczyć, jeśli pasjonuje Cię ten temat lub sam uprawiasz wspinaczkę.

1. "Jurek"Film dokumentalny w reżyserii Pawła Wysoczańskiego, przybliża postać najsłynniejszego polskiego himalaisty, Jerzego Kukuczki, który zginął w trakcie wyprawy na szczyt Lhotse w 1989 roku. Był wtedy u szczytu sławy, wreszcie był w stanie w normalny sposób opłacić cały wyjazd. Dokument skupia się na drodze Kukuczki do sławy będącej realizacją amerykańskiego mitu "od pucybuta do milionera". Kukuczka, wcześniej pracujący jako jeden z robotników, poświęcił realizacji swoich marzeń wszystko. Zarejestrowane rozmowy z jego przyjaciółmi i rodziną pokazują także barwny portret całego środowiska polskich himalaistów w latach 80., kiedy idealizm zwyciężał z ubóstwem, w jakim przyszło im organizować górskie wyprawy.
Booking.com
Booking.com

2. "Everest"Ponownie przenoszący widzów na najwyższy szczyt świata film opowiadający o tragicznych wydarzeniach w trakcie wypraw komercyjnych z 1996 roku zorganizowanych przez Roba Halla i Scotta Fischera. Oparty na książce uczestnika jednej z nich - Jona Krakauera - "Wszystko za Everest" dramat pokazuje splot nieszczęśliwie podjętych decyzji i nagłego załamania pogody, które doprowadziły do śmierci kilku amatorów wspinaczki oraz głównych organizatorów wypraw. W filmie zobaczymy m.in. Jake'a Gyllenhala, Josha Brolina i Jasona Clarke'a.

3. "Czekając na Joe"Fabularyzowany dokument pokazujący z kolei wydarzenia rozgrywające się na Siula Grande w Peru, w które aż trudno uwierzyć w trakcie oglądania tego filmu. Uczestnikami tej wyprawy są Joe Simpson i Simon Yates zdobywający górę w 1985 roku. W trakcie wspinaczki Joe łamie nogę a Simon, mimo że grozi to śmiercią im obu, próbuje pomóc mu zejść na dół. O wydarzeniach opowiedział w napisanej przez siebie po zakończeniu książce "Dotknięcie pustki".

4. "Krzyk kamienia"Artystyczną wizję wspinaczki wysokogórskiej na patagoński szczyt Cerro Torre zobaczymy w filmie Wernera Herzoga, jednego z najbardziej oryginalnych reżyserów współczesnego kina. Jak to w przypadku Herzoga bywa, film ma swoich zagorzałych zwolenników doceniających przepiękne zdjęcia oraz przeciwników krytykujących mało poruszającą akcję. Własną opinię najlepiej wyrobić sobie po samodzielnym seansie.

5. "Północna ściana"Tym razem przenosimy się w Alpy Berneńskie i do roku 1936, kiedy dwaj bawarscy alpiniści próbują zdobyć północną ścianę szczytu Eiger, do tej pory niedostępnego. Wraz z nimi do walki o zdobycie góry rusza kolejny duet wspinaczy z Austrii. W trakcie wyprawy dochodzi jednak do wypadku i bohaterowie muszą podjąć dramatyczną walkę o przetrwanie.
Booking.com
Booking.com

6. "K2"Najwyższy szczyt Karakorum - K2 - od lat owiany jest wyjątkowo zła sławą, jako jeden z ośmiotysięczników. Mimo to, przyciąga himalaistów, próbujących się z nią zmierzyć. Reżyser Franck Roddam postanowić wyreżyserować scenariusz na podstawie sztuki teatralnej o dwóch przyjaciołach, którzy decydują się przyłączyć do wyprawy Phillipa Claiborne'a chcącego zdobyć himalajski szczyt zimą. Należący do czołówki najpopularniejszych filmów o górach obraz kręcony był nie w autentycznych plenerach, ale ze względu na bezpieczeństwo ekipy i aktorów w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej. Słynny szczyt K2 "zagrał" w rzeczywistości Mount Wadding. Do dzisiaj przyciąga uwagę przekonującym ukazaniem swoistego szaleństwa, jakim dla bohaterów staje się obsesyjne pragnienie zdobycia K2.

7. "Nanga Parbat"Niemiecka produkcja wyreżyserowana przez Josepha Vilsmaiera opowiadająca o dwóch braciach Reinholdzie i Guntherze Messnerach, którzy zdecydowali się w 1970 roku zdobyć tytułowy, dziewiąty co do wysokości na świecie, szczyt znajdujący się w pakistańskim Kaszmirze. Gunter zaginął na nim w tajemniczych okolicznościach, które do dzisiaj nie zostały wyjaśnione. Film przybliża wydarzenia, które doprowadziły do tej tragedii i ostatnie chwile spędzone przez braci razem w ekstremalnych warunkach. Jest oparty na wspomnieniach Reinholda Messnera i z tego względu budzi też liczne kontrowersje, poruszane przez innych członków górskiej wyprawy, którzy zarzucają Messnerowi wybielanie jego poczynań.

8. "Alive, dramat w Andach"Wyreżyserowany przez Franka Marshalla dramat opowiadający o tragedii drużyny rugby, której samolot rozbił się w Andach w 1972 roku. Większość osób przeżyła katastrofę, ale przez radio dowiadują się, że nie mogą liczyć na uratowanie przez ekipy poszukiwawcze. Kiedy kończy się żywność i napoje, pasażerowie zmuszeni są do dokonywania dramatycznych wyborów, aby tylko przetrwać. Dopuszczają się aktów kanibalizmu na zmarłych uczestnikach lotu, których ciała zostały zakonserwowane przez głęboki śnieg. Perfekcyjna realizacja Franka Marshalla spowodowała, że film ogląda się do dzisiaj z ogromnym napięciem, utożsamiając się z jego bohaterami.

9. "127 godzin"Wyreżyserowany przez twórcę słynnego "Trainspotting" - Danny'ego Boyla dramat rozgrywający się tym razem nie na himalajskich szczytach, ale w kanionie w Utah. Wędrujący po nim alpinista Aron Ralston, w którego bardzo przekonująco wcielił się James Franco, zmuszony jest walczyć o życie, kiedy spadający głaz przygniata mu rękę. Uwięziony między skałami Ralston walczy o życie przez tytułowe 127 godzin, dokonując jednocześnie swoistego podsumowania swoich dotychczasowych doświadczeń. Film również jest oparty na autentycznych wydarzeniach, które Aron Ralston opisał w książce "Between a Rock and a Hard Place".

10. "Zaginiony"Biografia Brytyjczyka George'a Mallory'ego, człowieka, który jako pierwszy chciał zdobyć najwyższą górę świata - Mount Everest i zaginął w trakcie wspinaczki w tajemniczych okolicznościach w latach 20. XX wieku. O losach jego wyprawy i odnalezieniu ciała Mallory'ego dopiero po 75 latach opowiada film rozgrywający się w dwóch planach czasowych, w którym wystąpiła czołówka brytyjskich aktorów, m.in. Alan Rickman czy Liam Neeson.

Zarezerwuj nocleg

Booking.com
Booking.com